Featured

Page: 5

Projektet e reja ne Durres! Ministri i Infrastruktures dhe Energjise ka deklaruar se fundmi se hume shpejt do te filloje thellimi i Portit te Durresit. Me kete investim ne kete port do te mund te vijne anije edhe me te medha per te patur me shume perpunim e me shume pune, me shume te ardhura […]

  Vlora celi sezonin turistik mbremjen e djeshme me nje sere aktivitetesh interesante ne forme koncertesh. Keto evente do te vijojne deri ne date 14 maj per te pritur turistet vendas e te huaj ne qytetin bregdetar qe kete vit do te shenojne rritje te ndjeshme. Hotelet ne pjesen me te madhe te qytetit jane […]

    Shqiperia vihet ne vemendje te mediave arabe. Sipas ArabNews Bukuria e natyrore, pozicioni  gjeografik dhe klima mesdhetare e bejne Shqiperine nje destinacion atraktiv per gjithe vitin. Keta faktore sipas kesaj gezete kane ndikuar ne rritjen e numrit te turisteve qe vizituan Shqiperine ne vitin 2017 ne me shume 5,2 milione. Kohet e fundit, […]

Ka perfunduar se fundmi rikonstruksioni i segmentit rrugor Lalez-Bice-Draç ne zonen e Ishmit, nje aks lehteson levizjen edhe per vizitoret qe zgjedhin Kepin e Rodonit si destinacion te fundjaves. Rruga drejt Kepit te Rodonit ishte segmenti i fundit ku nevojiteshin nderhyrje ne njesine administrative Ishem, ndaj dhe perfundimi i saj kompleton infrastrukturen rrugore te kesaj zone. […]

Plazhet dhe ishujt, nder preferencat me te medha kete vere!   Plazhet dhe ishujt duket se do te mbizoterojne ne zgjedhjet e turisteve edhe per kete sezon turistik dhe listat e vendet me te mira per tu zgjedhur ne kete aspekt vijojne nga ente te ndryshme. Nese kerkoni diell, rere dhe plazh te virgjer , […]

5 jave greve ne ndaj reformes se qeverise francez kane lene shenje ne transportin hekurudhor te ketij vendi pas pezullimit te qindra udhetimeve  me tren e metro. Sipas te dhneva te fundit grevat i kane kushtuar rreth 100 milione euro ne dite shtetit francez. Nga ana tjeter edhe pronaret e restoranteve dhe hoteleve kane theksuar […]

Roma eshte kete vit destinacioni me i preferuar i turisteve amerikane. Studimi eshte bere nga autoriteti i aviacionit civil amerikan qe ka studiuar tendencat e fluturimeve te amerikaneve kete vit. Kryeqyteti italian ka marre podiumin edhe te rezervimeve me te shumta turistike qe amerikanet kane bere kete vit. Ne vend te dyte renditet Vankuveri ne […]

Turizmi i jashtem ne bote kete vit eshte me ritme teper te larta. Te dhenat e fundit te Shoqates Nderkombetare te Transportit Ajror, tregojne se gjate muajit prill numri i turisteve qe kane udhetuar jashte vendit te tyre eshte rritur me 6.5% me shume se i njejti muaj i vitit 2017. Turizmi outbound deri me […]

Europianet, nder turistet me numrin me te larte ne Dubai!   Ky vit nis me kemben e mbare per Dubain pasi tre muajt e pare 2018 jane mbyllur me rreth 4.7 milione rezervime per kete destinacion. India, Arabia Saudite dhe Britania e Madhe jane ende tregjet me numrin me te larte te turisteve ne Dubai. […]

Cilat jane vendet me te begata ne bote? Çdo vit, Instituti Legatum, me qender ne Londer, publikon treguesit vjetor global te prosperitet, nje studim i madh qe rendit vendet me te begate ne bote. Variablat jane te ndare pastaj ne 8 nenindekse: ekonomia, sipermarrja e mundesite, qeverisja, edukimi, shendeti, siguria dhe rendi, liria personale dhe […]


Current track

Title

Artist