Featured

Page: 6

Destinacionet me te preferuara te momentit ne Shqiperi Destinacione te ndryshme te vendit jane mbushur gjate ketyre diteve me nje numer rekord vizitoresh favorizuar nga moti i mire dhe me diell. Plazhi i Shengjinit eshte ai qe ka shenuar prezence te shtuar te pushuesve qofte vendas po ashtu edhe te huaj. Kushtet e sherbimit dhe […]

Investimet ne infrastrukture kthejne ne atraksion parkun e Ulzes! Rikonstruksioni i rruges hyrese te Ulzes pergjate aksit rrugor Milot-Burrel do te perfundoje ne korrik te ketij viti. Rruga me gjatesi 2.2 kilometra eshte pjese e Parkut Natyror Rajonal Ulez dhe eshte nje investim i qeverise shqiptare e Bankes se Keshillit te Europes. Sipas Fondit Shqiptar […]

 Galaxy X vjen se shpejti, do te jete smartphone me palosje! Samsung do te rikthehet me nje aparat qe kujton smartphonet e palosshem te serise televizive WestWorld me serine e radhes Galaxy X, prodhimi i te cilit po fillon.  Galaxy X, smartfoni i shumeperfolur i palosshem i koreanoeve, do te shfrytezoje kete veti per t’u […]

Turistet e huaj me shifra gjithnje e me te larta ne Meksike!   Turistet nderkombetare jane gjithnje ne rritje ne Meksike. Kete fakt e pohon bordi turistik i vendit. Meksika ka mbyllur 3 muajt e pare te ketij viti me plot 15 milione turiste te huaj, nje shifer kjo rreth 9% me e larte se […]

Greqia nder 10 vendet me te preferuara te kesaj vere, ja arsyet!   Siguria dhe cmimet e mira do te jene karakteristikat kryesore mbi te cilat do te mbeshtetet sherbimi ndaj turisteve kete sezon veror ne Greqi. Per kete arsye ky destinacion do te jete nder 10 me te preferuarit per turistet europiane kete vit. […]

Tirana urbane ne Bienalen e Venecias! Nje pjese e mjedisit urban te Tiranes nis rrugetimin ne Bienalen e Venecias. Ne edicionin e 16-te te Ekspozites Nderkombetare te Arkitektures ne Bienalen e Venecias 2018, Shqiperia po perfaqesohet me projektin “Hapesira zero”, i cili ka zgjedhur portat e vjetra te marra nga banesa ne Tirane, si element […]

Sicilia nder destinacionet me te preferuara te kesaj vere ne Itali! Sicilia do te jete ne prej destinacioneve me te preferuara te kesaj vere ne Itali. Ky eshte konfirmimi qe japin autoritetet italiane te turizmit per sezonin veror 2018. Rezervimet e deritanishme per sezonin veror jane rritur me 25% me shume se nje vit me […]

WTTC bashkepunon me Kombet e Bashkuara per efektet e klimes ne turizem! Keshilli Boteror i Turizmit dhe Udhetimeve ka nisur se fundmi  nje bashkepunim me Kombet e Bashkuara per sa i perket krijimit te nje axhende te perbashket mbi efektin e ndryshimeve klimatike ne sektorin e turizmit. Duke marre parasysh Marreveshjen e Parisit qe synon […]

Nisin rezervimet per hotelin e pare ne hapsire   Hoteli i pare ne hapsire tashme po çel rezervimet e para  nga shume turiste.Per vite me radhe, turistet do te kene mundesi te realizojne pushimet e endrrave te tyre perreth orbites se planetit tone. Sot gjate samitit 2.0 Space ne San Jose, Kaliforni, Orion Span prezantoi […]

Kafeja ndihmon per nje metabolizem me te shpejte! Konsumimi i vazhdueshem i kafes apo produkteve te tjera qe permbajne kafeine, midis te cileve çaji, eshte ne gjendje te ndihmoje ne dobesim, ishte perfundimi i disa kerkuesve britanike. Studimi ka treguar se kafeina rrit me 5-10% metabolizmin ne dy oret e ardhshme pas konsumimit te saj. […]


Current track

Title

Artist