Info News

E ftuar dje në mbrëmje në emisionin “Rozë” që transmetohet çdo të premte në ekranin e Premium Channel ishte blogerja e njohur Sarah Berisha. Vajza simpatike nga Durrësi tani ka 5 vite që i përkushtohet pasionit të saj, për të cilin pohon se prej kohësh e ka kthyer në profesion. Për Sarën të jesh blogere […]

E ftuar në Rozë mbrëmjen e djeshme ishte zëvendës Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Zonja Ornela Çuçi. Ornela është përherë aktive në jetën publike dhe studiot televizive për të folur me pasion e përkushtim për turizmin në Shqipëri, edhe pse aktualisht ky i fundit nuk është në sezonin e tij më të mirë. Gjithsesi në […]

Së shpejti do të nisë nga puna  ndërtimi i hidrocentralit të Skavicës. Qeveria ka miratuar projektligjin që autorizon kompaninë “Bechtel” të projektojë dhe të ndërtojë hidrocentralin e parë të kaskadës së Drinit.   Fillimisht ky projekt mori aprovimin më 3 tetor të 2020-ës, kur u nënshkrua edhe marrëveshja me SHBA-në për financimin e projektit./radiotravel.al 

Ka nisur në kushte krejt të veçanta festivali i njohur i muzikës italiane “Sanremo 2021”. Evenimenti i njohur muzikor po zhvillohet pa spektatorë dhe me 3 juri paralele të cilat janë prezente virtualisht. Për 5 ditë me radhë do të prezantohen 26 këngë, për të zgjedhur në fund këngën më të mirë italiane për vitin […]

Që nga fillimi i pandemisë, arkipelagu i Madeira është konsideruar si një nga destinacionet më të sigurta në Evropë dhe është vlerësuar gjerësisht për trajtimin e krizës Covid-19. Pavarësisht se aktualisht është në listën e kuqe në Mbretërinë e Bashkuar, për shkak të të qenit pjesë e Portugalisë, rastet e infektimeve po bien ndjeshëm. Për […]

Pandemia e COVID-19 pati një ndikim dramatik në trafikun global të pasagjerëve në vitin 2020, si dhe ndryshoi perceptimet dhe pritjet e klientëve për përvojën e aeroportit. Me në fokus higjienën “ACI Europe” ka publikuar fituesit e këtij viti për Cilësinë e Shërbimit të Aeroportit në Evropë. Gjithsej janë shpallur 15 fitues, ku mbizotërojnë aeroportet […]

Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror ka njoftuar se trafiku i pasagjerëve ka rënë drastikisht gjatë janarit të 2021. Kërkesa totale për fluturime ka qenë nën 72% krahasuar me janarin e 2019-ës. Ky rezultat konsiderohet i keq dhe shpresë pak për ecurinë e industrisë ajrore.  Variantet e reja të Covid-19 po çojnë qeveritë në rritjen e […]

Parku Kombëtar i Divjakës në Karavasta është kthyer në një destinacion tërheqës për vizitorët gjatë fundjavave. Me rritjen e temperaturave numri i vizitorëve në këtë park është rritur ndjeshëm. Parku dhe zonat rreth tij kanë vlera historike, kulturore dhe arkeologjike me potenciale të mëdha për zhvillimin e turizmit. Speciet e rralla janë një veçori që […]

Edhe Shqipëria ka gati pasaportën digjitale të vaksinimit. Personat që bëjnë vaksinën e anti koronavirusit në Shqipëri do të pajisen me një të tillë , përmes një kodi unik që merret në portalin e-Albania. Më herët BE-ja ka rënë dakord për të zbatuar planin e certifikatës për të gjithë të vaksinuarit, si një mënyrë për […]


Current track

Title

Artist