Author: Radio Travel

“Shqip-Hop Fest” është festivali i parë i cili feston dhe promovon kulturën Hip-Hop në gjithësinë e saj. Ky aktivitet do të zhvillohet në datën 8 qershor në Sheshin Italia në Tiranë! Organizatori i këtij festivali Gerhard Veizi,  në studion e  Weekend Lovers me Ada Bileri, zbuloi më shumë detaje rreth datës 8 qershor dhe disa […]

Fundi i viteve 1970 ishte një moment kyç në historinë e muzikës popullore, me artistë që eksploronin tinguj dhe zhanre të reja ndërsa vazhduan të shtynin kufijtë e asaj që konsiderohej kryesore. Në veçanti, viti 1978 pa një sërë këngësh ikonike të publikuara, duke filluar nga himnet e disko-s tek klasikët e punk rock-ut e […]

Viti 1977 ishte një vit monumental për muzikën. Ishte një vit që pa, publikimin e disa prej albumeve më të mëdhenj dhe më ikonikë në historinë e muzikës. Nga punk rock në disko, nga rock klasik në new wave, skena muzikore po shpërthente  nga kreativiteti dhe inovacioni. Ne udhetimin e kesaj jave me Year After […]

Viti 1976 shënoi një pikë kthese të rëndësishme në historinë e muzikës, me shfaqjen e zhanreve të reja dhe ngritjen e disa artistëve ikonë. Nga disko në rock, punk në soul, diversiteti i tingullit ishte i pashembullt, duke ofruar një kolonë zanore për një epokë që ishte e mbushur me trazira sociale dhe kulturore. Në […]

Turi i madh i mjeteve klasike nga Belgjika vjen në Tiranë në datat 13-16 maj dhe Retro Albania i mirëpret në Sheshin Italia. Nën filozofinë e përjetimit të një udhëtimi të paharrueshëm në timonin e makinës me një atmosferë të këndshme dhe miqësore, Tour Amical zhvillon edicionin e 19-të tijin me destinacion Sofje – Prishtinë […]

Paola dhe Chiara më në fund kanë publikuar këngën e shumëpritur “Mare Caos”. Të freskëta nga suksesi në skenën e Festivalit të Sanremos, motrat Iezzi e paraprine  publikimin e albumit “Per Sempre” me një hit shpërthyes veror. Kenga e tyre e Sanremos “Furore” shënoi rikthimin e dyshes më të famshme të skenës  italiane, e cila […]

Sot në orën 18:00 në Radio Travel vjen Year After Year, me hitet e vitit 1975! Të ndryshme. Kjo është fjala e parë që na vjen në mendje kur shikojmë listën që kemi përpiluar me 10 hitet e shkëlqyera të vitit 1975. Nga mesi i dekadës, rock-u kishte shkuar në kaq shumë drejtime – nga […]

Muzikali i rekordeve Guinness dhe shfaqja më e ndjekur në Evropë “Notre Dame de Paris” do të vijë për herë të parë në kryeqytetin shqiptar. Bazuar në novelën e njohur të shkrimtarit  francez, Viktor Hygo, spektakli do të zhvillohet më 28 maj në stadiumin ‘Air Albania’. Shfaqja Notre Dame de Paris do të mund të […]

Albanian Pop Rock, koncerti i ideuar nga Kozeta Kurti vjen këtë vit në edicionin e tij të 7-të, nën konceptin In Memoriam. E ftuar para disa ditesh,  në emisionin “Weekend Lovers”, në Radio Travel, producentja e këtij koncerti Kozeta Kurti, u shpreh se  do të ngjiten në skenë 15 artistë, për të risjellë këngët më […]

Korfuzi është shtëpia e peizazheve plot gjelbërim, plazheve idilike me rërë të bardhë, monumenteve historike dhe një kulture ushqimore magjepsëse. Është ishulli i dytë më i madh grek në detin Jon dhe arrihet lehtësisht nga Italia me traget ose nga pjesa tjetër e Evropës me aeroplan. Por pse duhet ta bëni Korfuzin destinacionin tuaj të […]


Current track

Title

Artist