“Year After Year”, një udhëtim nostalgjik me hitet e vitit  1976

Written by on 17/05/2023

Viti 1976 shënoi një pikë kthese të rëndësishme në historinë e muzikës, me shfaqjen e zhanreve të reja dhe ngritjen e disa artistëve ikonë. Nga disko në rock, punk në soul, diversiteti i tingullit ishte i pashembullt, duke ofruar një kolonë zanore për një epokë që ishte e mbushur me trazira sociale dhe kulturore. Në këtë takim të kësaj jave në Year After Year , ne bëjmë një udhëtim nostalgjik në vitin 1976 për të eksploruar 10 këngët më të mëdha që përcaktuan ajkën e  këtij viti në muzikë.

Lista jonë është një perzgjedhje me kujdes  e krijimtarisë dhe inovacionit të artistëve që dominuan listat, si dhe atyre, ndikimi i të cilëve ka zgjatur pertej 1976…. Nga hiti i Bee Gees –“You Should Be Dancing” tek klasikja e përjetshme e The Eagles “Hotel California” dhe nga kryevepra shpirtërore e Eric Carmen-“ All By My Self” deri te himni i Chicago –“If You Leave Me Now”, muzika e 1976 kapi vërtet thelbin e kohës. Nga dritat shumengjyreshe te disko tek xhaketat prej lëkure, nga fundet tek  këpucët me platformë, këto këngë do t’ju kthejnë në një kohë kur muzika ishte më shumë se thjesht argëtim – ishte një fenomen kulturor që i dha formë një brezi të tërë.

Ndaj mos e humbisni këtë të mërkurë në orën 18:00 në valët e Radio Travel (104.6 FM) dhe në www.radiotravel.al, Year After Year me Ada Bilerin.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist