Në ishullin e bukur të Korfuzit!

Written by on 09/05/2023

Korfuzi është shtëpia e peizazheve plot gjelbërim, plazheve idilike me rërë të bardhë, monumenteve historike dhe një kulture ushqimore magjepsëse.

Është ishulli i dytë më i madh grek në detin Jon dhe arrihet lehtësisht nga Italia me traget ose nga pjesa tjetër e Evropës me aeroplan.

Por pse duhet ta bëni Korfuzin destinacionin tuaj të ardhshëm të pushimeve?

Zbuloni histori të pabesueshme në Qytetin e Vjetër

Qyteti i Vjetër ofron një udhëtim në histori. Liston, një rrugë këmbësore e ndërtuar gjatë sundimit francez në fillim të viteve 1800, u modelua në Rue de Rivoli në Paris dhe është një vend i mirë për të filluar eksplorimin tuaj. Nga këtu, ecni në Spianada, sheshi më i madh në Greqi dhe, me siguri, vendi më i gjallë i Korfuzit.

Është përballë kalasë së vjetër veneciane, një kështjellë e gadishullit e ndërtuar gjatë pushtimit të Korfuzit në shekullin e 18-të.  Më pas, shëtisni rrugicat e ngushta të Campiellos mesjetare, për të admiruar ndërtesat e larta e të ngushta veneciane ose vizitoni disa nga muzetë në zonë, duke përfshirë muzeun e historisë së gjallë Casa Parlante dhe Muzeun e Artit Aziatik të Korfuzit.

Vizitoni monumente të pazakonta

I lidhur me Korfuzin nga një urë këmbësore, Manastiri Vlacherna ndodhet në ishullin piktoresk, të vogël të Pontikonisi.  Kjo pikë referimi, një ndërtesë e vogël, e zbardhur me hije vetëm nga një pemë selvi  u ndërtua në shekullin e 17-të dhe funksionoi si një manastir deri në vitin 1980. Një vend tjetër unik për t’u zbuluar është Palaio Frourio, një kështjellë veneciane në lindje të

qytetit të Korfuzit.

Plazhet janë të përsosura

Rovinia, një plazh i mrekullueshëm në Paleokastritsa, 20 km nga qyteti i Korfuzit, ofron një peizazh spektakolar me bimë dhe pemë të bollshme, ujëra të pastër bruz dhe guralecë të bardhë. Acharavi, ndërkohë, është një plazh i gjerë me rërë të artë në veri të ishullit, i famshëm për ujërat e tij të cekëta që e bëjnë atë një vend kryesor për familjet. Në bregun jugperëndimor të Korfuzit, Marathias është një tjetër plazh i gjatë me rërë me ujëra të pastër.

Mrekullohuni me peizazhet dramatike

Në veri të ishullit, shkëmbinjtë mbresëlënës të Kepit Drastis e kanë bërë këtë një nga pikat më të vizituara të ishullit. Këtu, një koleksion plazhesh të vogla me rërë dhe shkëmbinj të bardhë të lartë krijojnë një kontrast të mrekullueshëm. Pastaj është vendpushimi bregdetar i Paleokastritsa, i përshkruar shpesh si këndi më i bukur në ishull. Ai përmban disa plazhe dhe gjire, limane dhe shpella me ujëra të freskët, smerald, të gjitha mjaft të sigurta për fëmijët.

Corfu Greece: Travel Guide 2023 | Greeka

Ushqimi i lavdishëm

Ushqimi është një biznes serioz në Greqi dhe Korfuzi nuk është ndryshe. Në tavernat e shumta tradicionale, vizitorët mund të provojnë pjata të përgatitura nga receta shtëpiake dhe metoda të vjetra gatimi. Mos e humbisni pjatën e njohur: mish i zier në verë të kuqe, hudhër dhe qepë, më pas bëhet salcë me domate të freskëta dhe erëza aromatike dhe shërbehet mbi makarona. Skena bashkëkohore e ushqimit meriton gjithashtu vëmendje, me disa restorante moderne që kombinojnë produktet e njohura me teknikat inovative. Rezervoni paraprakisht një darkë në Etrusco, i konsideruar gjerësisht si një nga restorantet më të mira në ishull.

Korfuzi ka tradita unike

Karnavali i Korfuzit, i cili zhvillohet në shkurt ose mars, është një festë popullore që tërheq turistët dhe vendasit. Liston dhe Spianada organizojnë Paradën e Madhe, e cila sheh njerëz duke kënduar dhe kërcyer nëpër rrugë me kostume shumëngjyrëshe veneciane. Megjithatë Pashkët  janë festa më e përzemërt në Korfuz.

Kaloni kohë me vendasit

Falë kulturës, së kaluarës së pasur dhe traditave të tyre, korfiotët janë mikpritës për vizitorët. Si tipar i përgjithshëm, ata shijojnë bisedat e gjata në çdo kafene, duke e marrë jetën me një ritëm të lehtë, hap pas hapi. Kalimi i kohës me vendasit në

Korfuz zakonisht do të përfshijë vallëzim, këndim dhe muzikë live, plus shumë ushqim dhe pije, gjithmonë në shoqëri të mirë.

Korfuzi është një nga ishujt më të mëdhenj grekë që tërheq mijëra vizitorë nga e gjithë bota.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist