Reportazh/Në Seviljen e bukur!

Written by on 09/05/2023

Andaluzia, rajoni i larmishëm spanjoll midis Atlantikut dhe Mesdheut, i ka të gjitha: parqe kombëtare të bukura, milje bregdetare me rërë, arkitekturë ikonike, kënaqësi gastronomike dhe kulturë të lulëzuar lokale, për të mos përmendur një varg vendesh të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Sot do të ndalemi tek Sevilja e bukur dhe do ju tregojmë 10 ide, se çfarë mund të bëni në këtë vend:

 Vizitoni Royal Alcázar-in e famshëm të Seviljes

Ky pallat mahnitës i listuar në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, padyshim që është historia më e rëndësishme në të gjithë qytetin, daton në mesjetën e hershme (rreth shekulli i 11-të), me një histori të pasur me ndikime maure dhe të krishtera.

Pavarësisht nga e kaluara e tij e lakmuar dhe pallati më i vjetër në përdorim i Evropës, është bukuria e padiskutueshme e Royal Alcázar e cila tërheq miliona vizitorë çdo vit: pas shekujsh ndërtimi, monumenti tregon një shkrirjeje të stilit mysliman, gotik, rilindjes, barok dhe romantik megjithatë, janë kopshtet e tij të harlisur dhe të dekoruar në mënyrë të përsosur që vjedhin vëmendjen.

Eksploroni qytetin me biçikletë!

Një mënyrë e mrekullueshme për t’i shpëtuar trafikut , eshte nje  turne me biçikletë per  të zbuluar Seviljen nga këndvështrimi i vendasve. Me kaq shumë opsione të disponueshme për sa i përket kohës, zonave dhe niveleve të vështirësisë (si dhe opsionit për biçikletat tradicionale ose elektrike), gjithçka varet nga preferencat personale.

Ndërsa çdo turne është paksa i ndryshëm, shumica do të kalojnë monumentet kulturore dhe historike që duhen parë si lagjja El Arenal, Plaza de España dhe Katedralja e Seviljes, me shumë për të mësuar gjatë rrugës!

 Vizitoni Katedralen e Seviljes (& La Giralda) e denjë për kartolina

Një ikonë e padiskutueshme e Seviljes, katedralja gotike më e madhe në botë dhe një vend tjetër i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, kjo pikë referimi e mrekullueshme ngrihet mbi 100 metra mbi rrugët e qytetit dhe është e zhytur në një histori të rrëfyer mbi 500 vjet.

Ndoshta xhevahiri i saj i kurorës, kambanorja e stilit maure La Giralda, u ndërtua fillimisht si një minare për xhaminë ngjitur dhe tani vepron si një kuvertë vëzhgimi me pamje panoramike të Seviljes. Ndërsa jeni atje, mos humbisni Varrin e Kristofor Kolombit, vendi i prehjes së lundërtarit të famshëm.

 

 Shihini të gjitha edhe me autobus

Udhëtimet me autobus me hop-on dhe hop-off në të gjithë qytetin janë një mënyrë e shkëlqyer për të marrë me te miren e qytetit dhe për të parë qytetin me ritmin tuaj pa pasur nevojë të planifikoni asgjë. Ndërsa bridhni nëpër qytet me autobusët e mëdhenj, dykatësh, do të kaloni  dhe do të mund të ndaloni në  monumente dhe qendra turistike të dukshme si Kulla e Arit, Plaza de España, Maria Luisa Park dhe Katedralja.

Plus, me një transmetim audio të përfshirë, me siguri do të mësoni një ose dy gjëra për qytetin me çdo ndalesë përgjatë rrugës tuaj!

 Vizitoni Isla Magica

E gjendur në Isla de La Cartuja, parkun argëtues të Seviljes, Isla Magica ofron argëtim  për të gjitha moshat, me slitë, atraksione miqësore për familjen dhe dhjetëra shfaqje të drejtpërdrejta që fëmijët. I vendosur me kujdes, parku shtrihet në zona tematike, secila me udhëtimet dhe atraksionet e veta unike: Sevilla e lashtë, Amazonia dhe El Dorado.

 Ecni nëpër Santa Cruz

Lagjia e famshme, historike dhe hebraike e Seviljes, Santa Cruz është një labirint i pasazheve të ngushta dhe shesheve të çuditshme që presin të eksplorohen.

Dikur shtëpia e komunitetit të lulëzuar hebre të qytetit, Santa Cruz ka ruajtur trashëgiminë e saj kulturore me një përzierje intriguese sinagogash, rrugicash të veshura me bare dhe restorante dhe pjesë të çuditshme të artit të rrugës.

Megjithatë, lagjia është shumë më tepër se një lagje hebreje; është gjithashtu shtëpia e disa prej tregjeve kryesore të blerjeve të qytetit dhe disa xhevahireve të rëndësishme arkitekturore  të cilat të gjitha vlerësohen më së miri nën tutelën e një udhërrëfyesi vendas në një turne (falas) në këmbë!

 Bëj një selfie në Plaza de España

Një shembull i denjë për kartolinën e madhështisë dhe lavdisë së arkitekturës spanjolle, Plaza de España është një pjesë e jashtëzakonshme e pasurisë që mahnit me çdo hap.

Ky shesh fantastik është i mbushur me detaje të zbukuruara, me një kanal qendror që pa dyshim do t’ju bie në sy  dhe në të cilin, ju mund të bëni një rrotullim në një varkë me qira.

Seville Travel Guide | Everything You Need To Know About Visiting Seville

  Çojini fëmijët në Akuariumin e Seviljes

Një domosdoshmëri plot argëtim për çdo udhëtim familjar në Sevilje, Akuariumi i Seviljes është shtëpia e mbi 400 llojeve të ndryshme të peshqve shumëngjyrësh dhe krijesave të detit të të gjitha formave dhe madhësive të ndryshme – mbi 7000 të gjitha!

Hidhni ushqim drejtpërdrejt, ndiqni seminaret per  biseda edukative dhe do të keni një nga atraksionet më të mira familjare në Sevilje.

 Shijoni një shfaqje romantike dhe energjike flamengo

E thënë thjesht, asnjë udhëtim në Sevilje nuk është i plotë pa parë shfaqjen e saj të flamengos me famë botërore.

Forma e vallëzimit pasionante dhe shpirtërore nuk është vetëm për turistët; është një pjesë e rëndësishme e identitetit kulturor të qytetit dhe është përcjellë nëpër breza që kur Sevilja u kolonizua për herë të parë shekuj më parë nga pushtuesit spanjollë.

Zgjidhni shfaqjet e darkës, një nga më të mirat prej të cilave mbahet në Tablao el Arenal, me tapas tradicionale ose opsione ushqimi me 3 pjata, ose një mjedis më formal teatri si Teatri “Triana Flamenco”. Sido që të jetë, nuk mund të gaboni.

Dhe, për të përfunduar, sigurohuni që të ndaleni në Muzeun e Valleve Flamengo për të mësuar gjithçka mbi atë që sapo keni përjetuar!

Mos humbisni një ndeshje me dema

Ashtu si flamengo, Seville është shtëpia e sportit të famshëm te ndeshjes me dema. Ky lloj “sporti” është një ngjarje tradicionale në Spanjë. Në spanjisht njihet me  tog-fjaleshin “a corrida de Toros”, që fjalë për fjalë do të thotë “vrapim i demave”. Sezoni i ndeshjes së demave fillon në mars dhe vazhdon deri në fund të tetorit.

Burimi: Premium Channel, Televizioni i vetëm në Shqipëri dedikuar turizmit! 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist