Featured

Page: 2

E ftuar në Rozë mbrëmjen e djeshme ishte zëvendës Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Zonja Ornela Çuçi. Ornela është përherë aktive në jetën publike dhe studiot televizive për të folur me pasion e përkushtim për turizmin në Shqipëri, edhe pse aktualisht ky i fundit nuk është në sezonin e tij më të mirë. Gjithsesi në […]

Situata shëndetësore e shkaktuar nga pandemia e koronavirus dhe llojet e reja që janë përhapur në botë, duke përfshirë kontinentin e Evropës, ka shtyrë disa shtete anëtare të zonës Shengen të rikthejnë kontrollet e kufijve. Ky vendim vjen si një përpjekje për të parandaluar importimin e rasteve COVID-19 nga jashtë. Kontrollet kufitare janë rikthyer nga […]

Këshilli Botëror i Udhëtimeve dhe Turizmit i ka dërguar një letër të hapur kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, duke i kërkuar atij të mbështesë planin e rimëkëmbjes për sektorin e udhëtimeve. Letra parashtron katër parime kryesore të nevojshme për të rivendosur në mënyrë të sigurt lëvizjen ndërkombëtare. Së pari heqja e kufizimeve dhe […]

Pas gati tetë muajsh i mbyllur plotësisht, qeveria argjentinase po rihap “Jorge Newbery Airfield”, aeroporti i dytë më i rëndësishëm në vend. Data e parashikuar për rihapjen është 15 marsi. Shumë kompani ajrore tashmë po promovojnë fluturimet e tyre nga kjo qendër e vendosur në Buenos Aires.   Në vitin 2019, “Airfield” kishte mbi 11.5 […]

I ftuar sot në mëngjes në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Shaban Rexhepi, gazetari dhe spikeri shqiptar i Radio Kajros. Rexhepi është me origjinë nga Tetova, por dëshira për të mësuar gjuhën dhe kulturën orientale, bëri që të provonte të niste një karrierë në Egjipt. Fillimisht si gazetar, ai sot […]

I ftuar sot në mëngjes në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte Donald Dervishi, mësuesi nga Therepele në Skrapar, që prej 5 muajsh jeton dhe punon në Egjipt. Ai ka përfunduar studimet për gjuhë dhe letërsi shqipe dhe është bërë i njohur në spektaklin Big Brother apo në nismat që bën […]

Spanja shpreson se futja e pasaportave të vaksinimit, kombinuar me testimin para-udhëtimit, do të lejojë që turistët të rikthehen në destinacionet spanjolle këtë verë. Qeveria nuk ka më plane për të futur në karantinë vizitorët e huaj. Gjatë vitit 2020, ndërsa udhëtimet globale u kufizuan në mënyrë dramatike nga pandemia e koronavirusit, turizmi i huaj […]

Ndonëse Mykonos në Greqi është shtëpia e rreth 30.000 pemëve të ullirit, ishulli nuk është i njohur për prodhimin e vajit të ullirit. Kjo është kryesisht për shkak të mungesës së një fabrike lokale, e cila i detyron prodhuesit të transportojnë ullinjtë e tyre në ishuj të tjerë dhe të presin me ditë që ato […]

Pavarësisht nga rënia e ndjeshme e vizitorëve, Maldivet shënojnë një nga historitë më të suksesshme të turizmit mes pandemisë. Ndërsa shumë destinacione të tjera mbajtën kufijtë e tyre të mbyllur, Maldivet zgjodhën të rihapen plotësisht për udhëtarët nga çdo vend, pavarësisht nga statusi i virusit atje, në korrik të 2020. Përgjatë vitit që lamë pas, […]

Në 13-vjetorin e pavarësisë së Kosovës, Anëtari Gjerman i Bundestagut Peter Beyer ka kërkuar nga autoritetet Evropiane që të japin menjëherë hyrje pa viza për qytetarët e Kosovës. “Liberalizimi i vizave për të gjithë qytetarët e Kosovës është një premtim i parealizuar i BE-së. Ka vonuar shumë. Besueshmëria e BE-së është në rrezik. Nuk ka […]


Current track

Title

Artist