Featured

Page: 3

Pavarësisht nga rënia e ndjeshme e vizitorëve, Maldivet shënojnë një nga historitë më të suksesshme të turizmit mes pandemisë. Ndërsa shumë destinacione të tjera mbajtën kufijtë e tyre të mbyllur, Maldivet zgjodhën të rihapen plotësisht për udhëtarët nga çdo vend, pavarësisht nga statusi i virusit atje, në korrik të 2020. Përgjatë vitit që lamë pas, […]

Në 13-vjetorin e pavarësisë së Kosovës, Anëtari Gjerman i Bundestagut Peter Beyer ka kërkuar nga autoritetet Evropiane që të japin menjëherë hyrje pa viza për qytetarët e Kosovës. “Liberalizimi i vizave për të gjithë qytetarët e Kosovës është një premtim i parealizuar i BE-së. Ka vonuar shumë. Besueshmëria e BE-së është në rrezik. Nuk ka […]

Mali i Gjallices ne Kukes eshte nder me te bukurit dhe me sfiduesit ne vend. Kete e di mire edhe gazetari i apasionuar pas turizmit te aventures Artur Kurtallari i cili e ka vizituar shpesh. Ne nje lidhje te drejperdrejt me Travel Club, gazetari pranoi se maja e Gjallices sfidon jo vetem malet shqiptare si […]

Rehova, fshati piktoresk i Kolonjes dhe me nje arkitekture te veçante, tashme eshte bere pjese e projektit qeveritar te 100 fshatrave me potencialin me te madh per te zhvilluar agro-turizmin.Gjate fundjaves qe lame pas ne kete pike interesante te natyres u zhvillua dhe Festa Tradicionale e ketij fshati qe terhoqi vemendjen e vizitoreve vendas por […]

Projekti per ta kthyer Beogradin ne nje qytet te transformuar me kulla gjigande e qendra biznesi, megjithe zhvillimin qe pritet te sjelle ne kete vend po has ne kundershtimin e banoreve.  Beogradi eshte bere pjese e nje zhvillimi, me nje investim prej 3 miliarde eurosh, ose rreth 3.6 miliarde dollare, qe po merr forme pergjate […]

Ne Diten Nderkombetare te Bleteve ne sheshin “Gjergj Kastrioti” ne Lezhe u organizua gjate fundjaves nje panair me hojet e bleteve dhe produktet e tyre. Te pranishem ishin bletare te Shqiperise, Kosoves e Lugines se Presheves, te cilet prezantuan produktet e tyre dhe paralajmeruan rrezikun qe i kanoset bleteve nga njerezit. Bletaret apeluan per me […]

Vende te medha si Los Anxhelos dhe San Francisco jane te njohur per koston e tyre te larte te jeteses. Por ato jane gjithashtu pika te nxehta per pune te kompensuara mire. “Ladders”, faqja qe liston vendet e punes ne SHBA ka renditur qytetet te cilat ofrojne pune me te ardhura mjaft te larta.Listen sigurisht […]

Ne Shqiperi turizmi dentar po ecen me hapa te shpejta zhvillimi dhe arsyet jane  jane çmimet e uleta krahasuar me vendet e tjera te rajonit dhe Evropes si dhe nje cilesi sherbimi ne rritje. Edhe pse nuk e ka te zhvilluar turizmin dentar si vende te tjera te rajonit, nuk kane munguar perpjekje per ti […]

Sipas te dhenave te fundit te INSTAT, çmimet ne sherbimet e akomodimit jane gjithnje ne trend rrites. Ne vjeshten e vitit te kaluar, per te lehtesuar sherbimet e turizmit, qeveria ka reduktuar TVSH-ne ne sherbimet e akomodimit dhe furnizimit ne 6% nga 20% qe ishte me pare. Por rritja e çmimeve te hotelerise eshte duke […]

Shqiperia dhe Serbia nenshkruan dje marreveshjen per oferte te perbashket turistike per vendet e treta. Fale kesaj marreveshjeje te nenshkruar  ne Beograd nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit ne Shqiperi dhe ministri i Turizmit ne Serbi do te mundesohet bashkepunimi mes dy vendeve kryesisht ne fushen e turizmit. Promovimi i perbashket mes Shqiperise e Serbise […]


Current track

Title

Artist