Travel News

Page: 6

Barriera e Madhe Koralore drejt shkaterrimit! Brezi i madh koralor, qe shtrihet per me shume se 2 km ne veri te Australise, po shkaterrohet. Ky eshte konkluzioni, ne te cilin kane arritur shkencetaret pas temperaturave relativisht te larta te vitit 2016, qe kane çuar ne demtimin e 30 per qind te koraleve, tashme te humbura […]

SHBA shton kontrollin ne linjat ajrore vendase! Pas ngjarjes se rende te avionit te “Southwest Airlines”, Administrata Amerikane e Aviacionit Federal ka urdheruar kontrollin e motoreve te 220 avioneve, si mase paraprake. Udhezimet e saj parashikojne inspektimin ultrasonik brenda 6 muajsh te helikes se mjeteve qe kane kryer nje numer te caktuar fluturimesh. Venia ne […]

Evakuime masive ne Berlin per largimin e bombes se L.2.B Nje bombe nga lufta e Dyte Boterore eshte bere shkak qe mengjesin e sotem ne Berlin te behen evakuime masive per te lejuar ekspertet te largojne bomben. Evakuimet kane nisur ne oren 9.00 dhe do te prekin nje zone deri ne 800 metra nga vendi […]

Vijojne pergatitjet per sezonin turistik ne monumentet e kultures! Monumentet e kultures, si vende plot vlera dhe si atraksione turistike, po pergatiten per te pritur turistet vendas dhe ata te huaj. Ekspertet dhe specialistet po punojne çdo dite qe keto monumente te jene te pershtatshme per te mirepritur vizitoret. Ata po merren me pastrimin, rregullim […]

Kompania Adria Airways ka lajmeruar se fundmi disa linja te reja qe lidhin Tiranen me kryeqendrat europiane si Hamburg, Dyseldorf, Gjeneve, Bukuresht, Sofje, Manchester, Kiev, Dubrovnik dhe ishullin Brac ne Dalmaci. Krahas ketyre linjave te reja, Adria njofton edhe disa oferta ne grup per 129 Euro vajtje – ardhje me bagazhe dhe taksa te perfshira […]

Sa ton ushqime hidhen ne plehra cdo dite? Amerikanet hedhin ne plehra rreth 150 000 ton ushqime ne dite, ose e barasvlefshme me me shume se 400 gram per person, behet e ditur ne nje studim, duke saktesuar se frutat dhe perimet ishin produktet qe hidheshin me teper.Ky ushqim qe shkon i gjithi ne koshin […]

Ushqimet qe duhet te evitojme per te mos u plakur para kohe! Ne organizem pasqyrohet kultura jone e te ushqyerit dhe per kete duhet te kemi kujdes se çfare hame apo pijme, ne te kunder do te gjejme veten te plakur para kohe. Ariel Ostad, dermatologe me fame boterore rendit ne faqen e internetit “Health” […]

Kroacia, sukses ne turizem qe ne 3 –mujorin e pare!   Ne komplekset turistike kroate nga fillimi i sezonit turistik e  deri me tani jane regjistruar rreth 5 milion turiste te huaj. Shifrat i sjell Instituti per Analiza dhe Vleresime ne Turizem. Tregjet kryesore, nga te cilat kane ardhur turistet ne Kroaci jane Gjermania, Rusia, […]

Bullgaria pret nje sezon veror te shkelqyer   Vera e ketij viti  mund te rezultoje me e suksesshmja ne historine e industrise se turizmit ne Bullgari. Ministria e Turizmit ne kete vend thekson se pret nje rritje me 20.6 per qind ne numrin e turisteve te huaj ne krahasim me nje vit me pare. Numri […]

Tashme ne kartat e identitetit edhe shenjat e gishtave! Komisionit Europian ne kuader te masave te reja te tij te sigurise qe synojne forcimin e sigurise ne bllok kane propozuar qe shenjat e gishterinjve te jene te detyrueshme per te gjithe ne kartat e identitetit pasi do te ndihmonin ne luften ndaj terrorizmit. Shtimi i […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background