Author: rt

Page: 4

Me shume se 200 milione veze te shitura ne nente shtete amerikane mendohet se jane te prekura nga semundja e salmoneles.Ferma Rose Acre, me seli ne Seymour, Indiana, beri nje terheqje vullnetare te 206,749,248 vezeve per shkak te kontaminimit te mundshem.Deri me tani jane raportuar te pakten 22 semundje, sipas Food and Drug Administration. Kjo […]

Tesla ka zhvilluar projektin e fundit te baterive ne shkalle te gjere qe lidhet me stabilizimin e sistemit elektro-energjitik.Sistemi nga Tesla eshte vene ne funksion ne qytetin belg Terhils dhe perbehet nga bateri Powerpak me fuqi prej 18.2 megavat.Qellimi kryesor i ketyre baterive eshte te ruajne energjine elektrike kur prodhimi eshte i madh dhe te […]

Nje nga qytetet me te medha ne bote, Mexico City eshte shtepia e rreth 21 milione njerezve – duke u rritur ne 27 milione nese perfshini zonat perreth. Rreth 20% e popullsise se Meksikes jeton atje. Deri ne vitin 2030, autoritetet vleresojne se popullsia do te rritet deri ne 30 milione njerez.Nder sfidat e tjera, […]

Miliona njerez ne te gjithe boten preferojne me shume kafen se çdo pije tjeter. Por, perveçse eshte nje pije shume popullore, ajo ka edhe shume perdorime te tjera jashte kuzhine. Kafeja mund te perdoret si maske per floket, per te larguar ereat e pakendshme nga frigoriferi, si trajtues kunder celulitit dhe si element maske per […]

Vende te medha si Los Anxhelos dhe San Francisco jane te njohur per koston e tyre te larte te jeteses. Por ato jane gjithashtu pika te nxehta per pune te kompensuara mire. “Ladders”, faqja qe liston vendet e punes ne SHBA ka renditur qytetet te cilat ofrojne pune me te ardhura mjaft te larta.Listen sigurisht […]

Mund te themi se tashme ka me shume miliardere ne et gjithe boten sa nuk ka patur kurre me pare, pasi numri i tyre ka arritur ne 2754.Kjo eshte shifra e perllogaritur nga censusi i vitit 2018 per regjistrimin e pasurise se miliardereve.Ne baze te ketij censusi rezulton se “popullsia miliardere dhe pasuria e tyre […]

Te akreditohet si destinacioni me i mire per krocera e Lindjes se Mesme! Eshte ky objektivi i ri autoriteteve te turizmit ne Abu Dhabi, qe e shohin sektorin kroceristik si nje celes kryesor per rritjen e numrit te turisteve te huaj ne vend. Vitin e kaluar numri i turisteve te ardhur nga anijet ne Abu […]

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka nisur procedurat e prokurimit per tenderin e rikonstruksionit te rrugeve te brendshme dhe rikualifikimit te hapesirave publike ne zonen e plazhit tek Shkembi i Kavajes. Fondi limit i caktuar per kete pune eshte prej 372.5 milione lekesh, nderkohe qe punimet pritet te zgjasin rreth 10 muaj, ne kohe per sezonin […]

Plazhi i Tales pa sherbim ambulator! Mungesa e sherbimit ambulator shoqeron prej vitesh banoret dhe pushuesit ne plazhin e Tales pasi urgjenca  eshte larg nga plazhi dhe ky sherbim eshte marre nga spitali i Lezhes qe ndodhet 25 kilometra larg bregdetit. Pushuesit thone se mungesa e sherbimit ambulator gjate sezonit turistik eshte nje problem. Nderkohe […]

Ne Shqiperi turizmi dentar po ecen me hapa te shpejta zhvillimi dhe arsyet jane  jane çmimet e uleta krahasuar me vendet e tjera te rajonit dhe Evropes si dhe nje cilesi sherbimi ne rritje. Edhe pse nuk e ka te zhvilluar turizmin dentar si vende te tjera te rajonit, nuk kane munguar perpjekje per ti […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background