Author: rt

Page: 7

Qeveria e Dubait njoftoi një seri të re të masave parandaluese që janë efektive nga dita e sotme. Këto masa paraprake kanë për qëllim ruajtjen e komunitetit nga COVID-19. Ato janë në fuqi nga sot dhe zgjasin deri në fund të muajit. Masat synojnë të rrisin më tej përpjekjet për të luftuar COVID-19 dhe për […]

Reshjet e dëborës në New York, New Jersey dhe Pennsylvania kanë arritur në 60 centimetër, ndërkohë që pritet që reshjet të vijojnë. Për këtë arsye udhëtimet jo të domosdoshme, shërbimet hekurudhore dhe autobusat janë mbyllur. Aeroportet kryesore të vendit, duke përfshirë Aeroportin Ndërkombëtar të Freedom Newark, Aeroportin John F Kennedy dhe Aeroportin Ndërkombëtar të Filadelfias, […]

Kosova dhe Izraeli kanë zyrtarizuar njohjen reciproke. Përmes një ceremonie virtuale, të dyja shtetet kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se vendet zotohen për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike dhe për të rritur bashkëpunimin në shumë fusha. Dokumenti është nënshkruar në katër kopje konkretisht në gjuhën shqipe, angleze, hebreje dhe serbe.

Do të vijojë pezullimi i fluturimeve me Britaninë e Madhe deri në një urdhër të dytë. Vendimi është marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve ku ndër të tjerash u diskutua edhe për vazhdimësinë e mësimit online. Shefja e Komitetit Teknik të ekspertëve, Mira Rakacolli kërkoi angazhim të qytetarëve për të zbatuar mbajtjen e maskave dhe […]

Fillimi i prillit do të shënojë nisjen e punimeve për Aeroportin e Vlorës, investim i cili pritet të ketë një impakt të konsiderueshëm në ekonominë e vendit.  Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku e cila njoftoi se kanë mbërritur 2 oferta për ndërtimin dhe operimin e këtij aeroporti. Pas Rinasit […]

Linjat ajrore më të mëdha të Kanadasë  po goditen rëndë pasi vendi pezulloi fluturimet për në Meksikë dhe Karaibe për të frenuar COVID-19. Konkretisht Air Canada, WestJet Airlines, Air Transat dhe Sunwing kanë rënë dakord të pezullojnë përkohësisht fluturimet drejt destinacioneve Meksikane dhe Karaibeve në përgjigje të shqetësimeve të vazhdueshme nga pandemia. Kryeministri kanadez Justin […]

Linja e njohur ajrore “Ryanair” pret që ky vit fiskal të jetë “më sfiduesi” në historinë e tij 35 vjeçare, ndërsa qeveritë rritin kufizimet e udhëtimeve në një përpjekje për t’u mbrojtur nga variantet e reja të Covid-19. Linja ajrore ka raportuar për një humbje gati 1.3 miliardë dollarë. Në një deklaratë kompania Ryanair u […]

Aeroporti i Londrws “Heathrow” është duke punuar për të ofruar teste të shpejta tek punonjësit ndërsa kërkon të parandalojë përhapjen e Covid-19 në aeroport. Skema është krijuar për të mbështetur masat tashmë të vendosura për të mbajtur të sigurt aeroportin, për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së llojit të ri më ngjitës të virusit […]

Ministrja e turizmit në Spanjë, Reyes Maroto, tha të shtunën se ajo shpreson që turistët kombëtarë të mundësojnë një rifillim të turizmit për Pashkë.“Është e vështirë të parashikohet, por nëse përmbushen kushtet e sigurisë shëndetësore, qeveria mund të shohë një rinisje të udhëtimeve kombëtare. Qeveria po punon për një rihapje të turizmit”, siguroi ajo. Në […]

Për muajin shkurt amerikanët duhet të mbajnë maska me detyrim në të gjitha llojet e transportit publik. Në urdhër specifikohet  që maskat të vendosen nga të gjithë udhëtarët përfshirë avionë, terminale, anije, tragete, trena, stacione treni, metro, autobusë, taksi dhe mënyra të tjera transporti. Ekspertët besojnë se vendosja e maskave do t’i mbrojë amerikanët, do […]


Current track

Title

Artist