Author: rt

Page: 6

E ftuar mëngjesin e sotën në “Boeing 104.6” ishte dhe Lindita Arapi, poete,  shkrimtare si dhe autore e një  programi të përjavshëm për Europën në Deutsche Welle. Ajo është autore e disa librave me poezi që janë pritur shumë mirë nga kritika gjermane. Lindita ka publikuar dhe një libër studimor mbi antropologjinë e shqiptarëve, sikurse […]

I ftuar mëngjesin e sotëm në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte Bahri Cani, gazetari i njohur i DW që ka shumë vite që jeton në qytetin gjerman të Bon-it. Ai foli për përshtatjen në Bon dhe se kjo cilësi është baraz me sukses për të gjithë ata që e bëjnë sipas […]

Prej muajsh e mbyllur për turistët si shkak i Covid-19, Kulla Eiffel po i nënshtrohet një rinovimi. 132 vite pas krijimit të saj, atraksioni i famshëm i Parisit mund të ndryshojë ngjyrën në kafe të artë, i dëshiruar në 1907 nga shpikësi i kullës, Gustav Eiffel. Ndonëse kulla prej kohësh nuk ka mirëpritur turistë, rinovimi […]

Është firmosur kontrata për rehabilitimin e linjës së re hekurudhore Tiranë- Durrës, e cila do të mundësojë udhëtimin mes dy vendeve brenda 22 minutave. Lajmin e bëri me dije ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ku ndër të tjerash tha se do të ketë një linjë hekurudhore Tiranë-Rinas, e përshkueshme në 12 minuta. Kompania italiane e […]

Këtë të enjte Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka konfirmuar 10 fluturime. Aktualisht lejohen të udhëtojnë vetëm rezidentët apo nënshtetasit evropianë dhe qytetarët që plotësojnë kushtet e udhëtimit sipas vendeve pritëse. Stambolli, Beogradi, Frankfurti, Milano, Athina, Roma dhe Verona janë disa nga destinacionet kryesore. Aeroporti  i Tiranës i bën thirrje çdo pasagjeri për t’u informuar mbi […]

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar se ka nisur dje shërbimi për pajisje me Kartë Identiteti dhe Pasaportë për shtetasit shqiptarë rezidentë në Francë. I njëjti shërbim ka nisur edhe për shqiptarët rezidentë në Suedi, ndërkohë që sot paisja me dokumentet e identitetit do të nisë edhe në Ambasadën shqiptare në Berlin. […]

E ftuar sot në mëngjes në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Juxhina Hasgjeta, e reja që jeton në USA prej  vitesh. Juxhina është nga qyteti i Librazhdit dhe fillimisht ka ardhur me studime ne Amerikë, pasi përfundoi gjimnazin. Ajo përfundoi Universitetin për biznes Ndërkombëtar, import-export  në “Missouri State University”. Aktualisht, […]

E ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte Alberta Zani, gazetarja që prej vitesh e ndan jetën midis Shqipërisë dhe Amerikës. Ajo foli sot për lagjen e famshme Bruklin, e cila është bërë shumë e njohur në skenat e ndryshme të filmave apo në videot e New […]

JetBlue ka ridizenjuar vendin e saj premium ndërsa përgatitet të nisë fluturimet transatlantike për herë të parë. Kabina e re do të ketë 24 suita private me një derë rrëshqitëse për çdo klient, jastëk të bërë me porosi dhe dizajn që ndihmon çdo klient të ndihet sa më komod. Si pjesë e rifreskimit, JetBlue do […]

Dubai ka njoftuar një seri të re masash për të ngadalësuar numrin në rritje të rasteve Covid-19 të regjistruara në Emirate. Konkretisht kapaciteti i audiencës në vendet e mbyllura, duke përfshirë kinematë, vendet argëtuese dhe sportive, do të ulet në 50 përqind. Hoteleve gjithashtu do t’u kërkohet të veprojnë me 70 përqind të kapacitetit, ndërsa […]


Current track

Title

Artist