Author: rt

Page: 5

Duke nisur nga dita e sotme, Austria ka vendosur të kufizojë ndjeshëm lëvizjet e udhëtimeve përtej kufijve të saj. Qëllimi është reduktimi i tyre vetëm në udhëtime të domosdoshme, për të frenuar kështu përhapjen e Covid-19. Personat që vijnë veçanërisht nga vendet e tjera fqinje, si  Gjermania, Italia, Zvicra dhe Lihtenshtajni do t’u nënshtrohen kufizimeve […]

Në një kohë normale, në Venecia të Italisë këto ditë do të festoheshin karnavalet. Me pandeminë e cila ka ndryshuar rrjedhën e gjërave, qyteti turistik po përballet me humbjen e gati 3 milionë turistëve. Sheshet dhe rrugët e qendrës historike janë të zbrazëta për të dytin vit radhazi ndërkohë që biznesi ndjen së tepërmi mungesën […]

Prej kësaj të shtune Athina, Selaniku dhe Halkidiki hyjnë në zonat e kuqe të Greqisë, pasi konsiderohen me rrezik të lartë. Shkak janë bërë infektimet e larta ditore me Covid-19 dhe rritja e fluksit nëpër spitale. Të shtunën dhe të dielën do të jenë të hapura vetëm supermarketet, dyqanet ushqimore, furrat e bukës, pikat e […]

Nga 14 shkurti Polonia do të hapë hotelet,por vetëm me 50% të kapacitetit të tyre.  Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki tha se me të njëjtin kusht mund të hapen kinematë dhe teatrot. Aktivitetet sportive do të lejohen vetëm në natyrë, ndërkohë që palestrat do të qendrojnë të mbyllura. Rregullat  e reja priten të hyjnë në fuqi […]

Pavarësisht infektimeve të larta, Izraeli ka vendosur që nga e diela të heqë bllokimin kombëtar. Masat e kufizimeve do të zbuten gradualisht  ndërkohë që punonjësit që mund të punojnë pa kontakte me klientët do të lejohen të kthehen në vendet e tyre të punës. Lidhur me hapjen e kopshteve dhe shkollave ende nuk është marrë […]

Muzetë në Francë po  i kërkojnë me ngulm Ministrisë së Kulturës që të hapin dyert e tyre sa më parë për publikun. Nëpërmjet peticioneve dhe propozimeve konkrete, gati 100 drejtorë dhe presidentë të qendrave të artit kanë kërkuar hapjen e këtyre ambjenteve qoftë 1 orë, 1 ditë apo një javë në muaj. Kërkuesit thonë se ata […]

I ftuar mëngjesin e sotëm në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Primarius, MD, PhD Rifal Lila, Doktori ikonë që e njeh e gjithë Kosova dhe jo vetëm pasi nga puna e tij kanë dalë të gjithë mjekët në të gjithë ish Jugosllavinë. Rifati në vitin 1978 nisi studimet postdiplomatike dhe […]

E ftuar sot në mëngjes në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Alma Mile, gazetare e kulturës dhe njohëse shumë e mirë e realitetit kulturor në Shqipëri. Ajo foli për botimin më të fundit që ka sjellë Ministria e Kulturës së bashkë me punën e saj dhe të Aldo Bonota, me […]

I ftuar sot në mëngjes në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe ish kapiteni legjendar i Kombëtares Shqiptare të futbollit, Lorik Cana. Loriku ka një lidhje të vecantë me qytetin e Gjakovës, pasi pikërisht nga këtu është dhe origjina e tij. I ati, Agim Cana ka qenë dikur një futbollist […]

I ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte Kushtrim Shala, konsulent i inovacionit  dhe sipërmarrjeve të reja Startup. Ai njihet si ndërtues i ekosistemit të inovacionit në Shqipëri dhe Kosovë, ku ka një profil të ndërtuar për shkencat kompjuterike dhe menaxhimin e biznesit. Kushtrimi është gjithashtu themelues […]


Current track

Title

Artist