Author: rt

Page: 10

Spanja ka vendosur të zgjasë edhe me dy javë të tjera kufizimet ndaj pasagjerëve që vijnë nga Britania e Madhe. Shtyrja deri më 16 shkurt mësohet se është bërë nga pasiguria për variantin britanik të koronavirusit. Deri më tani në Spanjë janë raportuar për 200 raste të tilla, ndërsa ekspertët paralajmërojnë se një valë më […]

Qeveria britanike pritet të marrë vendimin për të karantinuar në hotele çdo person që vjen nga jashtë vendit. Konkretisht të gjithë ata që vijnë nga Afrika e Jugut, Amerika e Jugut dhe Portugalia duhet të izolohen për 10 ditë në hotele. Ky vendim i cili pritet të miratohet së shpejti ka shkaktuar debate të mëdha […]

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha se këtë vit vendi do i mbajë të mbyllur kufijtë për gjithë pjesën tjetër të botës. Shkak për këtë vendim është bërë pasiguria e përhapjes së dozave të vaksinës anti Covid-19.“Pjesa tjetër e botës thjesht paraqet një rrezik shumë të madh për shëndetin dhe ekonominë nëse ndërmarrim […]

Kufijtë e mbyllur, karantina, testet dhe kontrollet e shumta në aeroporte, dekurajuan ndjeshëm numrin e fluturimeve. Gjithsesi kjo nuk e pa penguar TripAdvisor të rendisë destinacionet më të preferuara nga ana e turistëve për t’u vizituar këtë vit. Ato ndahen në 3 kategori: Destinacionet më të preferuara ku përfshihen Ishujt Karaibe, Florida dhe Brazili. Në […]

Islanda është bërë vendi i parë që ka lëshuar pasaportat e vaksinimit, për të gjithë shtetasit e saj që kanë marrë të dyja dozat e vaksinës kundër Covid-19. Lajmin e bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë ndërkohë që përveç pasaportës në formë dokumenti, islandezët janë pajisur edhe me certifikatë digjitale. Qëllimi i pasaportave është të […]

“Delta Air Lines” ka në plan të risjellë në punë 400 pilotë deri në verën e ardhshme për të ndihmuar në përmbushjen e kërkesës për udhëtimet ajrore.”Ndërsa shikonim mënyrat për të pozicionuar më mirë veten dhe për të mbështetur rimëkëmbjen e parashikuar, ne pamë një mundësi për të rikthyer stafin shtesë të pilotëve para verës […]

Ishujt Hawaii janë të hapur për udhëtarët këtë dimër. Shteti Aloha është një nga destinacionet në dispozicion të Amerikanëve tani, duke ofruar plazhe të klasit botëror dhe natyrë të jashtëzakonshme, kulturë të pasur, mundësi të panumërta për aventura dhe të gjitha këto mund të përjetohen pa pasaportë. Sidoqoftë, kufizimet e udhëtimit prej COVID-19 nënkuptojnë që […]

E ftuar mëngjesin e sotëm ne “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Ariana Kosova Hoxha, kryetarja e parë e lidhjes së mësuesve shqiptar në Itali dhe presidente e  shoqatës së studentëve shqiptarë për Universitetet e Maceratës dhe Camerinos. Ariana është nga Durrësi, por origjinën e ka nga Peja. Në vitin 2002 […]

E ftuar në mëngjes në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Adelajda Matuka, e cila momentalisht po përfundon studimet në Universitetin e Maceratës në Itali për Ekonomi të aplikuar, në nivelin Doktoral. Që prej gushtit 2020, ajo është zgjedhur nënkryetare e “Lidhjes së Mësuesve Shqiptar në Itali”, ndërsa prej vitit 2018 […]

I ftuar sot në mëngjes në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte Foni Ilia, eksperti i gjuhës së trupit dhe gazetari me përvojë të gjatë në media. Foni foli për librin e përkthyer nga ai “Gjuha e Trupit” një botim i  Allan & Barbara Pease. Sipas Fonit, që është njëkohësisht përkthyes […]


Current track

Title

Artist

Background