Travel Report

Page: 5

Rruga e pare e elektrizuar ne Suedi eshte e para ne bote per te ngarkuar automjetet ndersa vozisin se bashku, mund te ndihmoje ne uljen e kostos se larte te makinave elektrike. Projekti i financuar nga shteti, i quajtur eRoadArlanda dhe qe kushton rreth 5.82 milion dollare, perdor nje kamion te modifikuar elektrik qe leviz […]

Tesla ka regjistruar nje firme te re makinash elektrike ne Shangai, pasi Kina po pergatitet te heqe rregullat per kufizimin e pronesise se huaj te ndermarrjeve te reja te automjeteve elektrike. Kompania e re, Tesla (Shanghai) do te fokusohet ne makina elektrike, pjese rezerve dhe bateri. Prodhuesi i makinave ne SHBA ka qene ne negociata […]

Dy kompanite me te medha ne fushen e telefonave inteligjente, perballen ne serine e trete per nje set prej pese patentash. Proceset gjyqesore kane nisur prej vitesh, kompania “Apple” fitoi ne 2012, duke detyruar “Samsung” qe te paguaje 1.05 miliarde dollare si demshperblim per kompanine amerikane.Shuma u reduktua ne 400 milione pas apelimit te kompanise […]

Instagram sapo ka nxjerre nje tjeter opsion  te ri persa i perket sondazheve ne “Story”.Tashme nje emoji me rreshqitje qe ju lejon te kerkoni dhe t’i pergjigjeni pyetjeve me nje emoji te ne nje shkalle rreshqitese.Shkalla rreshqitese lejon perdoruesit te pyesin njerezit “si” ne vend qe te zgjedhin midis dy opsioneve, duke perdorur nje emoji […]

Departamenti i Transportit në Shtetet e Bashkuara u dha dritën jeshile 10 projekteve pilot, në një vendim që pritet të revolucionarizojë transportin në qiej.Bëhet fjalë për ndërtimin e droneve për t’i përdorur si mjet, fillimisht në shërbimin postar, e më pas edhe në degë të tjera.Mes projekteve fituese është ai i Google, Intel, Qualcomm dhe […]

Instagram vazhdon te jete nje nga aplikacionet me te dashura per funksione te reja per perdoruesit, dhe kjo si pasoje e futjes se here pas hershme te opsioneve dhe funksioneve te reja.Opsioni me i ri nga Instagram do t’ju lejoje te shtoni muzike ne “Story-t” tuaja. Ky opsion i ri eshte konceptuar pasi nje kodi […]

Google do te hyje ne tregun e objekteve te lidhura nepermjet Android Things, nje sistem operativ per Internetin e Gjerave. Kjo lidhet me teresise se dritave, frigorifereve, grilave apo termostateve te lidhur ne nje rrjet qe mund te komandohen nga smartphone. Android Things 1.0, puna per te cilin nisi ne fund te 2016-s, eshte gati […]

I shumeprituri smartfoni i perthyeshem nga “Samsung”-u pritet te dale zyrtarisht ne shkurt te vitit tjeter, ne Kongresin Boteror te Telefonise ne Barcelone. Kete gje bejne te ditur burime nga Korea e Jugut. Kompania Samsung i ka kerkuar partnereve te fillojne prodhimin e pjeseve per kete pajisje duke filluar nga nentori i ketij viti.Madje edhe […]

Nje sondazh i kryer ne 15 vende te BE-se ne mes te viteve 2008 dhe 2015 tregon se koha jashte punes qe te rriturit shpenzojne per aktivitetet e lidhura me ekranin, siç jane shikimi i televizionit ose mediave te tjera, duke luajtur lojera kompjuterike ose aktivitete te tjera ne ekrane smartfonash, kryesohet nga greket. Me […]

NASA nis InSight drejt Marsit! Agjencia Hapesinore Amerikane, NASA leshoi me sukses ne kozmos misionin e saj me te fundit drejt Mars. Sonda InSight do te jete e para qe vemendjen do ta perqendroje tek brendesia e planetit te kuq.Mjeti kozmik, i cili pritet te mberrije ne nentor ne Mars, do te vendose sizmometra mbi […]


Current track

Title

Artist