mjedis

  Parlamenti Europian votoi sot ndalimin e prodhimit te plastikes njeperdorimshe per te ulur ndotjen plastike ne oqeane pasi ka arritur ne shkalle tronditese. Vendimi ndalon duke nisur nga viti 2021 prodhimin dhe perdorimin e pjatave, kompleteve te ngrenies, pipezave dhe kunjave te vesheve plastike, si pjese e planeve. Vendimi synon te ndikoje ne heqjen […]

  Rreth 1,4 miliard metra kub akulli jane shkrire nga akullnajat zvicerane ne nje vit, per shkak te vales se nxehte te kesaj vere, konkludojne shkencetaret zvicerane. Akademia zvicerane e Shkencave ka pohuar gjithashtu se akullnajat zvicerane kane humbur nje te pesten e akullit te tyre gjate 10 viteve te fundit per shkak te ngrohjes […]

  Vendet e Bashkimit Evropian, duke shprehur shqetesim rreth nje raporti te Organizates se Kombeve te Bashkuara mbi ngrohjen globale, rane dakord per te kerkuar nje ulje prej 35 perqind ne emetimet e makinave deri ne vitin 2030.Takimi i ministrave te mjedisit te BE-se ne Luksemburg zgjati per me shume se 13 ore, deri ne […]

  Deti Adriatik ne Kroaci po ndeshet me probleme te vazhdueshme te plastikes, nga ku ambientalistet dhe klubet e zhytjeve po kthehen ne detyre per te pastruar detin nga mbetjet plastike nga vendasit, turistet nga Shqiperia, Greqia apo Mali i Zi. Nje here ne vit, “Pastrimi Blue” i Kroacise merr pjese ne shume vende pergjate […]

  Ka perfunduar  konkursi per hartimin e projektit te parkut ujor per zhvillimin e qendrueshem turistik per zonen Drilon-Tushemisht. Bashkia e Pogradecit ben te ditur se u zgjodh nje nga pese projektet e paraqitura nga pese kompani shume prestigjioze nderkombetare. Me hartimin e ketij projekti sigurohet nje shnderrim total i fytyres se zones Drilon-Tushemisht, duke […]

  Numri i vizitoreve ne Zonat e Mbrojtura ne vend, ka shenuar nje interes te larte gjate ketij sezoni veror. Drejtori i Pergjithshem i Agjencise Kombetare te Zonave te Mbrojtura tha se veç te tjerash si hapesirat e reja, shtigjet e hapura per levizjen e vizitoreve, sherbimi ne çdo kohe nga specialistet e AdZM-ve te […]

  Me nje hap te pazakonte 700 studiues franceze i drejtojne nje apel bashkesise boterore per kercenimin e katastrofave nga ndryshimet klimatike.Ne apelin e publikuar nga gazeta “Liberation” ata kerkojne me urgjence hapa te shpejte per te kufizuar ngrohjen globale. Sfidat e ndryshimit te klimes mund te tejkalohen vetem me “ndryshime te menjehershme ne kuader […]

  50 turiste nga Zvicra dhe Franca jane bere shembull per turizmin e qendrueshem ne bote pasi kane marre me qira nje ishull ne Maldive ku do te promovojne turizmin e pergjegjshem, origjinal dhe pro mjedisit dhe natyres. Ata kane zgjedhur ishullin Rihiveli per te ruajtur trashegimine kulturore dhe per te ndaluar investimet kercenuese nga […]

  Nje pajisje masive per pastrimin e oqeaneve nga plastika ka bere debutimin e saj ne brigjet e gjirit te San Franciscos. Inovatori holandez 24-vjeçar, Boyan Slat, dhe organizata e themeluar prej tij “The Ocean Cleanup”  eshte perpjekur prej vitesh te krijoje nje sistem qe te mund te pastroje oqeanet nga plastika. Tashme, pajisja e […]

  Lugina e Valbones ka qene  zona turistike me e vizituar ne rrethin e Tropojes edhe per kete sezon madje nga me te vizituarat ne Alpet shqiptare pas lugines se Thethit. Sipas vendasve qe presin turistet ne bujtinat e tyre kete vit ka nje trefishim te numrit te vizitoreve ne krahasim me vitin e shkuar. […]


Current track

Title

Artist

Background