Studiuesit franceze ngrene alarmin per ndryshimet klimatike!

Written by on 12/09/2018

 

Me nje hap te pazakonte 700 studiues franceze i drejtojne nje apel bashkesise boterore per kercenimin e katastrofave nga ndryshimet klimatike.Ne apelin e publikuar nga gazeta “Liberation” ata kerkojne me urgjence hapa te shpejte per te kufizuar ngrohjen globale. Sfidat e ndryshimit te klimes mund te tejkalohen vetem me “ndryshime te menjehershme ne kuader te objektivave te qarta dhe ambicioze” deri ne vitin 2023.Ndryshimi i klimes eshte realitet gjithnje e me shume i ndjeshem, shkruajne studiuesit. Si per shembull permes rritjes se temperaturave mesatare, shkrirjes se akullnajave, rritjes se nivelit te detit, shkaterrimit te ekosistemeve.

 

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist