Lugina e Valbones dhe Thethi, destinacionet me te preferuara malore ne vere

Written by on 08/09/2018

 

Lugina e Valbones ka qene  zona turistike me e vizituar ne rrethin e Tropojes edhe per kete sezon madje nga me te vizituarat ne Alpet shqiptare pas lugines se Thethit. Sipas vendasve qe presin turistet ne bujtinat e tyre kete vit ka nje trefishim te numrit te vizitoreve ne krahasim me vitin e shkuar. Aktualisht fshati Valbone ka dhjetra shtepi, kryesisht kulla te vjetra dy dhe trekateshe me mure te trashe guri e çati karakteristike alpine me derrasa druri. Me ardhjen e sezonit te vjeshtes vizitoret me te shpeshte jane ata qe preferojne turizmin natyror e te peizazheve nderkohe qe dimri sjell vec te apasionuarve pas sporteve te bores edhe veshtiresi ne qarkullim.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist