turizem

Ministri i Turizmit në Greqi, Harry Theocharis, theksoi se futja e certifikatës së vaksinimit duhet të jetë një çështje e përparësisë së menjëhershme për Bashkimin Evropian. “Njerëzit duhet të dinë sa më shpejt të jetë e mundur nëse do të jenë në gjendje të shkojnë me pushime verore këtë vit”, u shpreh ai. Edhe më […]

  Ka nisur ne Rimini te Italise nje prej eventeve me te rendesishme turistike te rajonit te mesdheut sa i perket sektorit B2B , TTG Incontri. Me pjesmarrjen e qindra kompanive dhe bizneseve turistike nga e gjithe bota, perfshire dhe Shqiperia, eventi ka si synim kryesor prezantimin e produktit me te mire turistik italian ne […]

  Sektori i turizmit ka shenuar nje rritje te madhe qofte ne xhiron e regjistruar ne zonat turistike me 11 %, por edhe ne ate te punesimeve me 13 % krahasuar me sezonin e nje viti me pare. Keto jane rezultatet e deklaruara nga administrata tatimore ne permbyllje te zbatimit te planit sektorial ne kete […]

  Siguria dhe cmimet e mira kane qene karakteristikat kryesore mbi te cilat u mbeshtet sherbimi ndaj turisteve kete sezon veror ne Greqi. Per kete arsye ky destinacion u rendit nga Tripadvisor si nje nder 10 me te preferuarit per turistet europiane kete vit. Sipas autoriteteteve greke te turizmit kete vit rezervimet e parakoshme kane […]

  Numri i turisteve qe kane ardhur me rruge ajrore ne Antalya, qe eshte nje nga destinacionet me te preferuara te turizmit ne bote, ka arritur ne 11 milione, nje rritje me 28% me shume krahasuar me vitin e kaluar. Sipas te dhenave te Drejtorise se Kultures dhe Turizmit te rrethit te Antalyas, ne datat […]

  Ministria e Turizmit dhe Mjedisit synon krijimin e paketave te perbashketa turistike qe e vendosin Shqiperine ne vemendjen e tregjeve Europiane dhe atyre Aziatike. Turizem gjithevjetor dhe turizem si destinacion ne rajon, ky ishte qellimi i takimit te ministrit te Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi me 3 ministrat homologe te Sllovenise, Kroacise dhe Malit […]

  Sot shenohet Dita Boterore e Turizmit. Ne kete dite shtete te ndryshme te botes nen kujdesin e Organizates Boterore te Turizmit organizojne aktivitete ndergjegjesuese mbi rolin e rendesishem qe turizmi ka per te gjithe vendet ne aspektin social, kulturor, politik dhe ekonomik. Kete vit vendi prites i Dites Boterore te Turizmit eshte Budapesti ne […]

  Ne Kopenhagen, nje prej destinacioneve me te preferuara te ketij sezoni po vihet re nje rritje e ndjeshme e kapacitetit prites. Kryeqyteti danez brenda vitit 2020 do te kete nje rritje te numrit te dhomave me 40%. Vetem ne vitin 2019 jane parashikuar te jene aktive per pritjen e turisteve mbi 4500 dhoma te […]

  Londra synon te terheqe me shume vizitore nepermjet metrove ne vend. Sipas Visit Britain rreth 5 milione turiste te huaj vizitojne metrote londineze cdo vit si pjese e rendesishme simbolike e kryeqytetit britanik. Se fundmi Muzeu i Transporteve ne Londer ka njoftuar se nga muaji tetor e deri ne fund te ketij viti turistet […]

  Dubrovniku, i vleresuar gjeresisht si xhevahir i Adriatikut per dekada, sot po shnderrohet ne nje ‘makth’ nga adhuruesit e serialit ‘Game of Thrones.’ Ne kerkim te vendeve ku u zhvilluan xhirimet, me mijera turiste bllokojne çdo dite hyrjet ne qytetin me mure te lashta, nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s. Qyteti eshte nje […]


Current track

Title

Artist