Dubrovniku dhe pasojat e turizmit masiv

Written by on 24/09/2018

 

Dubrovniku, i vleresuar gjeresisht si xhevahir i Adriatikut per dekada, sot po shnderrohet ne nje ‘makth’ nga adhuruesit e serialit ‘Game of Thrones.’ Ne kerkim te vendeve ku u zhvilluan xhirimet, me mijera turiste bllokojne çdo dite hyrjet ne qytetin me mure te lashta, nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s. Qyteti eshte nje shembull tipik i efekteve te turizmit masiv, nje fenomen global ne te cilin rritja e numrit te njerezve qe e vizitojne nenkupton vende te jashtezakonshme. UNESCO paralajmeroi vitin e kaluar se titulli i trashegimise boterore te qytetit ishte ne rrezik per shkak te rritjes se numrit te turisteve. Vitin e kaluar, autoritetet vendore hartuan planin ‘Respektimi i qytetit’ qe kufizonte numrin e turisteve nga anijet turistike ne nje maksimum prej 4 mije ne dite, plan i cili me sa duket duhet te vijoje te zbatohet per te frenuar numrin e vizitoreve.Sipas kreut te bordit turistik te qytetit edhe suksesi i ekipit kroat te futbollit ne Kampionatin Boteror Rusi 2018 po ashtu solli prurje te reja te turisteve. Sipas te dhenave mbi 800 mije  turiste e vizituan Dubrovnikun qe nga fillimi i vitit, nje rritje prej 6 per qind nga e njejta periudhe e vitit te kaluar.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist