Lifestyle

  Ne keto dite vjeshte eshte mire qe te fokusoheni me shume vetem ne disa lloje ushqimesh.Vitaminat me te mira qe mund te  merrni eshte te ushqeheni me fruta dhe perime te ndara sipas stines. Ka shume ushqime tipike te ketij sezoni qe luajne rol dhe jane kyçe per shendetin. Disa prej propozimeve te eksperteve […]

  Parlamenti Europian votoi sot ndalimin e prodhimit te plastikes njeperdorimshe per te ulur ndotjen plastike ne oqeane pasi ka arritur ne shkalle tronditese. Vendimi ndalon duke nisur nga viti 2021 prodhimin dhe perdorimin e pjatave, kompleteve te ngrenies, pipezave dhe kunjave te vesheve plastike, si pjese e planeve. Vendimi synon te ndikoje ne heqjen […]

  Te tymosesh kanabis shkakton deme me te medha se sa po te pish alkool, veçanerisht pergjate viteve te adoleshences. Ky eshte alarmi i sapo njoftuar nga nje studim i Universitetit te Montrealit ne Kanada.Vlen te kujtohet se shteti i Kanadase sapo ka legalizuar perdorimin masiv te kanabisit, per qellime rekreacioni. Ne veçanti, ne studimin […]

  Post Office Travel sugjeron destinacionet me te lira te momentit per turistet ne mbare boten. Sipas studimit qytetet me te mira e me me pak shpenzime qe mund te vizitohen kete periudhe rezultojne ne pjesen me te madhe ne Europe. ne vend te pare renditet Porto ndjekur nga Valencia, Beogradi dhe Bukureshti. Studimi mori […]

  Shqiptaret jane shquar nder vite si “qejflinje” pas veshjeve dhe kepuceve. Sipas nje studimi interesant nga INSTAT duket se shqiptaret nuk e kane humbur traditen per t’u veshur bukur dhe konkurrojne per shpenzimet edhe me qytetaret e Bashkimit Europian. Korçaret kryesojne listen per sa i perket shpenzimeve per veshje dhe kepuce, sipas te dhenave […]

  Nuk eshte aspak per tu habitur se nje nga shkaqet me te medha te divorceve jane pikerisht parate. Sipas nje studimi te mbi 2,000 te rriturve nga SunTrust Bank, paraja eshte shkaku kryesor i stresit ne nje marredhenie. Hulumtimi zbuloi se 35 per qind e njerezve thane se financat zene vendin kryesor te problemeve […]

  Greqia, nje vend qe njihet per numrin e larte te turisteve, ka vendosur nje ligj kunder vizitoreve obeze.Shume prej turisteve qe vizitojne ishujt e bukur, si Santorini, pelqejne te bejne xhiro dhe foto me gomere.Perdorimi i kafsheve per terheqje te tilla turistike ka hasur kundershtime te shumta nga mbrojtesit e tyre, sidomos per rastet […]

  “Henley Passport Index” ka renditur te gjitha pasaportat e botes sipas numrit te vendeve qe mbajtesit e tyre mund te vizitojne pa viza.Ata kane perdorur te dhenat e mbledhura nga International Air Transport Association.Japonia ka pasaporten me te fuqishme ne bote, pasi poseduesit e tyre mund te udhetojne pa viza ne 190 vende te […]

  Zelanda e Re vijon te perforcoje ligjet per turistet e huaj. Se fundmi, aktivistet e te drejtave te privatesise kane denoncuar ligjin me te ri ne Zelande, sipas te cilit punonjesi e kufirit do t’u kerkojne turisteve qe te zhbllokojne çdo pajisje digjitale, duke perfshire edhe celularet. Sipas Aktit te Doganave dhe Akcizave 2018, […]

  Gjithnje e me teper vihet re nje tendence e çifteve per te shpenzuar shume me shume se çfare i permban buxheti vetem per diten e dasmes.Nje studim i kryer ne Amerike ka rezultuar se me shume se nje milion amerikane huazuan para vitin e kaluar per martesen e tyre te endrrave, sipas krahasimit te […]


Current track

Title

Artist