Rritet numri i 100- vjecareve ne Japoni!

Written by on 14/09/2018

 

Numri i 100-vjeçarve ne Japoni u rrit 3,1% krahasuar me nje vit me pare, ne nje rekord prej 69 785 personash, ku gati 90% e tyre jane gra. Deklaraten e ka bere se fundmi qeveria japoneze. Japonia kishte vetem 153 100-vjeçar ne vitin 1963, kur ministria e shendetsise ne kete vend filloi studimin. Njerezit e moshes 65 vjeç e lart vleresohet se do te perbejne 38,1% te popullsise se pergjithshme ne vitin 2060 sipas Institutit Kombetar te Studimit te Popullsise dhe Sigurise ne Japoni.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist