“O sa mire me qene..Europian!” Ja vendet me krenare ne kontinent

Written by on 12/09/2018

 

Sipas nje sondazhi te Pew Research ne 15 vende, Finlanda eshte kombi me krenar qe eshte europian. 87% e te intervistuarve thane se ata ishin “shume” ose “disi” krenare qe ishin europian, ndjekur nga Portugalia dhe Norvegjia. Ndoshta nuk eshte befasues fakti qe pasi votoi per t’u larguar nga Bashkimi Europian, Mbreteria e Bashkuar e ka vleresuar me pak statusin e vet europian. Italia – ku mbeshtetja per Bashkimin Europian ka rene me rritjen e euroskepticizmit, shenoi rezultatin e dyte me te ulet para Britanise se Madhe. Nderkohe qe sondazhi nuk dha ndonje arsye se pse Finlanda, e cila iu bashkua Bashkimit Europian ne vitin 1995, eshte kaq pro-europiane, kjo mund te kete te beje me periudhen e stabilitetit dhe prosperitetit ekonomik qe vendi ka perjetuar vitet e fundit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist