Nis ne Indi Festivali i Akrepave

Written by on 08/09/2018

 

Ka nisur ne Indi Festivali i Akrepave. Ky eshte nje prej festivaleve fetare me te çuditshem dhe me te frikshem ne Indi, ku akrepet vendosen ne kokat dhe fytyrat e njerezve, madje edhe ne kokat e femjeve te vegjel nga nje deri ne tre vjeç. Festivali zhvillohet ne fshatin Kandkoor, prane tempullit Kondammai qe ndryshe quhet  Zoti i Akrepave. Ky festival i frikshem dhe i çuditshem ka dekada te tera qe zhvillohet dhe ai ndodh gjate periudhes se festimeve Hindu te Naga Panchami, ku qindra mijera njerez nisen drejt fshatit Kandkoor ne Indine Jugore. Ketu njerezit i dhurojne ketij Zoti gjera te ndryshme si arra kokosi, vaj ne kembim te plotesimit te deshirave qe ata kane.Por perpara se te largohen nga tempulli i ketij fshati, ata kerkojne ne toke per akrepa dhe i vendosin ata ne kokat dhe fytyrat e tyre.Ata besojne se Zoti i tempullit Kodammai i mbron nga e keqja.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist