Bangkoku shume shpejt mund te…fundoset!

Written by on 03/09/2018

Rritje e nivelit te detit, erozion i bregdetit, urbanizim galopant, Bangkoku, qe pret me 4-9 shtator mbledhjen per COP-24, konferenca e radhes e OKB-se per klimen, po fundoset papushim dhe deri ne vitin 2030 nje pjese e tij mund te jete nenuje. I ndertuar ne moçale qe jane 1,5 metra mbi nivelin e detit, ky metropol prej me shume se dhjete milione banore zhytet nje deri ne dy centimetra ne vit dhe rrezikon te perballet me permbytje te fuqishme ne te ardhmen e afert. Gati 40% e qytetit mund te permbytet deri ne vitin 2030, sipas parashikimeve te Bankes Boterore, qe e klasifikon metropolin si nje nga me te rrezikuarit ne Azi bashke me Xhakarten.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist