Arabia Saudite i kthen syte nga makinat elektrike, rivalizon Tesla-n

Written by on 18/09/2018

 

Arabia Saudite kerkon te diversifikoje ekonomine e saj pas renies se çmimeve te naftes duke i kthyer syte nga automjetet elektrike. Shteti synon ta ktheje fondin e saj publik ne fondin sovran me te madh ne bote, duke kontrolluar mbi 2 trilion dollare deri ne vitin 2030. Per kete fondi sovran i Arabise Saudite ka nenshkruar nje marreveshje investimi prej mbi 1 miliarde dollaresh ne prodhuesin e ardhshem te makinave elektrike “Lucid Motors”. Nje rival i Teslas, Lucid eshte po ashtu e bazuar ne SHBA dhe ka projektuar disa prototipe automjetesh. Permes marreveshjes, Lucid do te kishte financimin e nevojshem per te dale ne treg me modelin e saj te pare, Lucid Air, ne vitin 2020. Nderkohe kompania do te prodhoje deri ne 130 mije automjete elektrike ne vit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist