Zbulohet identiteti i turistit te pare ne Hene!

Written by on 18/09/2018

 

SpaceX e Elon Musk ka zbuluar turistin e pare qe do te fluturoje rreth Henes. Miliarderi japonez dhe manjati i modes ne internet Yusaku Maezawa njoftoi se do te jete ai turisti i pare qe do te shkoje ne Hene!  42-vjeçari pritet te udhetoje drejt henes me Rocket Big Falcon nje rakete qe u zbulua nga Musk ne vitin 2016. Misioni, i cili aktualisht eshte planifikuar per vitin 2023, do te shenoje viziten e pare ne Hene nga njerezit qe nga Apollo 17 e NASA-s ne 1972. Njoftimi eshte bere ne seline qendrore te SpaceX ne Hawthorne, Kalifornia, te marten. Kompania tha se fluturimi ishte nje hap te rendesishem per ti dhene mundesine njerezve te zakonshem qe enderrojne te udhetojne ne hapesire. Maezawa u be i njohur vitin e kaluar duke pushtuar titujt e mediave pasi pagoi 110.5 milion dollare per nje pikture te artistit te ndjere Jean-Michel Basquiat ne nje ankand ne New York.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist