teknologji

  Autoriteti i Konkurrences ne Itali ka njoftuar gjobitjen e dy kompanive me te medha te telefoneve celulare ne bote Apple dhe Samsung, respektivisht me 10 milione euro dhe 5 milione euro.Vendimi besohet te jete i pari qe merret kunder prodhuesve, pas akuzave globale se kompanite inkurajojne enkas perditesime te sistemeve operative per telefonet e […]

  Samsung zbuloi sot versionin Galaxy A9 per vitin 2018, i pari smartfon ne bote qe ka kamera me kater lente. Telefoni supozohet te jete i nivelit mesatar, por megjithate, ai vjen me ekran 6.3 inch, amoled, dhe me rezolucion teper te larte, 2220×1080. Memorja e brendshme eshte 128 GB, qe mund te zgjerohet ne […]

  Llogari te hakuara te personave te ndryshem ne Facebook,  perfshi emrin e perdoruesit dhe fjalekalimin po shiten ne tregun e zi online per vetem 3.9 dollare.Lajmi behet i ditur nga tabolidi britanik “Daily Mail”, i cili citon nje raport shokues te kompanise me qender ne Kine, “Money Guru”.Çmimet raportohet se ndryshojne edhe ne baze […]

  Google eshte duke mbyllur pjesen me te madhe te rrjetit te tij social, Google+, pasi te dhenat e perdoruesit jane lene te ekspozuara.Gjithashtu gjigandi i kerkiomit nuk funksionin.Kjo per shkak te nje virusi  ne softuerin, qe nenkupton se informacione te cilat njerezit besonin se ishin private, jane ekspozuar ndaj paleve te treta.Google tha se […]

  Shkencetaret e Universitetit te Tokios prezantuan veturen e pare ne bote te prodhuar 90 per qind nga plastika te llojeve te ndryshme.Per shkak te perdorimit mbizoterues te ketij materiali, shkencetaret e teknologjise inovative kane krijuar nje makine qe eshte 40% me e lehte se ajo standarde.Kjo lejon kursime te medha te energjise dhe hap […]

  Nje kopje e rralle e Apple 1, modelit te pare te kompanise amerikane dhe legjendes se gjithe industrise se IT, u shit ne nje ankand per 375.000 dollare. Steve Wozniak, bashke-themelues i Apple se bashku me te ndjerin Steve Jobs, ne fillimet e para prodhuan vetem 200 kopje te “Apple 1”. Kompjuteret u krijuan […]

  Gjigandet e medias socaile perfshire “Facebook” dhe “Google” nenshkruan nje kod sjelljeje vullnetar per te bllokuar “fake news” ne internet. Komisioni Europian po perpiqet te godase fushatat ne internet te dezinformimit dhe perpjekjeve nga palet e treta, si Rusia, qe te influencojne votuesit ne kuader te zgjedhjeve europiane qe do te zhvillohen vitin e […]

  Per çiklistet te cilet nuk duan te ndalen me pedalim vetem ne toke, tani ata mund te vazhdojne edhe me nje sport ujor. Nje zgjidhje e re dhe e padegjuar deri me tani, tashme eshte ne dispozicion. Nga prodhuesit ajo eshte quajtur Shuttle Bike dhe eshte bicikleta e pare qe mund te perdoret edhe […]

  Ne nje nga platformat me te medha te bashkefinancimit ne internet, “Indiegogo” eshte mbeshtetur gjeresht nga publiku nje shpikje e re, e cila duket se pershtatet me se miri me menyren tone te bashkejeteses me pajiset e ndryshme teknologjike, qe tashme jane bere pjese e pandashme e perditshmerise. Projekti i paraqitur quhej “Sobro Smart […]

  Jahtet jane simbol i madh statusi per njerezit e pasur, por gjithashtu ato harxhojne sasi te medha gazi. Nje kompani suedeze e quajtur Solar Impact shpreson ta ndryshoje kete me nje varke te mrekullueshme qe nuk do kete nevoje as per nje pike karburanti. Sipas BGR, ky jaht eshte nje mrekulli teknologjike dhe eshte […]


Current track

Title

Artist