Tokio, prezantohet makina e pare e prodhuar 90% nga plastika

Written by on 01/10/2018

 

Shkencetaret e Universitetit te Tokios prezantuan veturen e pare ne bote te prodhuar 90 per qind nga plastika te llojeve te ndryshme.Per shkak te perdorimit mbizoterues te ketij materiali, shkencetaret e teknologjise inovative kane krijuar nje makine qe eshte 40% me e lehte se ajo standarde.Kjo lejon kursime te medha te energjise dhe hap mundesi te reja ne zhvillimin e makinave elektrike.Perdorimi i plastikes ne berjen e makinave prej kohesh ka qene e etiketuar si e pamundur per shkak te forces se pamjaftueshme te materialit.Megjithate, shkencetaret japoneze kane arritur te zgjidhin kete problem duke kombinuar lloje te ndryshme te plastikes.Japonia eshte lider ne inovacionin ne industrine e automobilave.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist