Arabi Saudite, nje grua per here te pare si folese ne TV

Written by on 24/09/2018

 

Nje gazetare ne Arabine Saudite eshte bere gruaja e pare qe ka drejtuar nje buletin kryesor lajmesh ne kanalin televiziv shteteror te vendit.Weam Al Dakheel ‘beri histori’ pasi bashke-prezantoi buletin e lajmeve ne Al Saudiya bashke me nje koleg mashkull. Gazetarja ka marre lavderime ne mediat sociale, ku perdoruesit e Twitter kane pershendetur punen e saj dhe vene ne dukje se pamja e saj shenoi nje pike kthese ne mbreterine thellesisht konservatore.Ky eshte nje nga hapat per ndryshime ne mbreteri duke perfshire edhe ‘Vizionin 2030′ te Kurores ku synohet modernizimi i  Arabise Saudite, duke e pergatitur ate per nje’ epoke post-nafte.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist