fluturime

  Inagurohet sot fluturimi me i gjate ne bote, nje maratone prej gati 19 oresh midis Singaporit dhe Nju Jorkut qe do te kryhet nga Singapore Airlienes. Dy pilote dhe dy ndihmes pilote do te jene ne gadishmeri per drejtimin e Airbus A350  i cili do te pershkojne 16 700 kilometra qe ndajne qytet-shtetin e […]

  Disa fluturime te kompanive ajrore qe operojne ne Rinas me destinacion Italine,  jane anuluar ose vonuar paraditen e sotme ne Rinas, duke acaruar pasagjeret, te cilet kane pritur per ore te tera. Sipas te dhenave nga faqja zyrtare ne internet e Aeroportit Nderkombetar “Nene Tereza”, jane anuluar  apo vonuar fluturimet  e disa kompanive drejt  […]

  Flukset e udhetimeve ajrore me charter po pesojne rritje te ndjeshme nga viti duke dominuar tregun e fluturimeve nga Aeroporti Nene Tereza drejt destinacioneve te tjera. Sipas te dhenave zyrtare fluksi e levizjes se pasagjereve qe udhetuan me fluturime charter gjate muajit gusht ishte 81 mije, duke zoteruar rreth 21 per qind te tregut […]

  Ministria e Infrastruktures dhe Energjise ka bere publike numrin e udhetareve ne aeroportin “Nene Tereza” per muajt Janar-Gusht. Ajo qe vihet re eshte nje rritje prej 60% te numrit te udhetareve qe kane hyre ne Shqiperi. Gjate kesaj periudhe numri total i pasagjereve ne aeroport ka arritur ne afro 2 milione. Shifrat pritet te […]

  Kompania ajrore e Dubait, Emirates, po kerkon te bleje fqinjin e saj me humbje, Etihad Airways . Nese diçka e tille do te ndodhte, do te krijohej linja ajrore me me shume pasagjere ne bote.Bisedimet flitet se jane ende ne nje faze paraprake, por duket se Emirates do te bleje biznesi ajror te kompanise […]

Ryanair do te trajnoje deri ne 450 pilote te rinj gjate pese viteve te ardhshme, si pjese e nje partneriteti te ri trajnimi me nje shkolle nderkombetare te fluturimit ne qytetin Cork, Irlande. Pilotet do te sterviten intensivisht per 16 muaj ne nje shkolle, ndersa linja ajrore po zhvillohet ne bashkepunim me Akademine e Trajnimit [...]

  “Air Albania”, kompania e pare ajrore shqiptare, ka nisur sot fluturimin e pare Tirane-Stamboll, me ne bord studentet shqiptare te ekselences. Studentet fluturuan me avionin “Lasgush”  A 319. Linja ajrore me flamur shqiptare “Air Albania” u inagurua zyrtarisht mbremjen e djeshme  ne pisten e aeroportit nderkombetar te Tiranes. Ne ceremoni moren pjese figurat me […]

  Aeroporti “Nikola Tesla” ne Beograd eshte perkohesisht jashte funksionit si pasoje e disa problemeve teknike te nje avioni te kompanise “Egypt Air”. Per kete arsye shume fluturime mengjesin e some per dhe nga Beogradi jane devijuar drejt aeroporteve te vendeve te tjera. Edhe nje avion i linjes ajrore “Air Serbia”, me itinerar nga Tirana […]

  Numri i pasagjereve ne aeroportet turke ne gjysmen e pare te 2018-s ka arritur ne 34 milione. Sipas perfundimeve te publikuara se fundmi nga autoritetet e aviacionit ne Turqi numri i udhetareve per te njejten periudhe krahasuar me nje vit me pare shenoi rritje me 7.8%. Destinacionet me te preferuara te kesaj vere ne […]

  Aeroporti Changi i Singaporit u shpall kete vit per te gjashtin vit radhazi si aeroporti me i mire ne bote, nje çmimi i dhene nga portali i vleresimit Skytrax. Arsyet per dhenien e çmimit behen shume te qarta sapo kontrollon nje liste te sherbimeve shtese qe ai afron. Ato qe i kane shtuar pike […]


Current track

Title

Artist

Background