“Air Albania” nis fluturimet, “Lasgushi” shkon ne Stamboll!

Written by on 15/09/2018

 

“Air Albania”, kompania e pare ajrore shqiptare, ka nisur sot fluturimin e pare Tirane-Stamboll, me ne bord studentet shqiptare te ekselences. Studentet fluturuan me avionin “Lasgush”  A 319. Linja ajrore me flamur shqiptare “Air Albania” u inagurua zyrtarisht mbremjen e djeshme  ne pisten e aeroportit nderkombetar te Tiranes. Ne ceremoni moren pjese figurat me te larta te qeverise shqiptare, si dhe perfaqesues te qeverise turke dhe kompanise “Turkish Airlines”.Ne deklaratat e tyre, folesit nenvizuan rendesine qe kjo linje mbart per uljen e çmimeve te biletave ne tregun e fluturimeve.Secili avion do te mbaje emrat e poeteve tane shqiptare. Avioni i pare quhet “Lasgush”, nje avion tjeter do te quhet “Migjeni” dhe synimi eshte qe ne fund te viti te ardhshem avioni me emrin Fan Noli te niset ne fluturime direkte drejt  Nju Jork-ut. Pas Stambollit “Air Albania” do te kete destinacione te tjera ne qytetet kryesore europiane si Roma, Londra apo Milano.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist