Turizmi i bardhe ne Zvicer rrezikohet nga pakesimi i debores ne alpe!

Written by on 14/09/2018

 

Zvicra, destinacioni i famshem per rezortet e skive dhe peisazhet e bukura malore po perballet me fenomenin e humbjes se debores, nje fakt ky shume shqetesues dhe i verifikuar gjate koheve te fundit. E gjithe kjo situate qe po ndodh ne Zvicer si pasoje e goditjes se rende qe ky shtet ka marre nga ngrohja globale. Sipas sateliteve shteterore te vendosur ne te gjithe territorin, Zvicra ka humbur rreth nje te pesten e sasise se bores se tij gjate 12 viteve te fundit, si pasoje e ngrohjes globale. Shkrirja e debores ne disa prej rezorteve me te famshme te Alpeve zviceriane po shnderrohet ne nje kercenim shume te madh per kete vend sepse rrezikon qe ta zhvendose ate nga renditja e nje prej destinacioneve me te perzgjedhura per skijim.

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist