Emirates kerkon te bleje Etihad, drejt linjes me te madhe ne bote!

Written by on 21/09/2018

 

Kompania ajrore e Dubait, Emirates, po kerkon te bleje fqinjin e saj me humbje, Etihad Airways . Nese diçka e tille do te ndodhte, do te krijohej linja ajrore me me shume pasagjere ne bote.Bisedimet flitet se jane ende ne nje faze paraprake, por duket se Emirates do te bleje biznesi ajror te kompanise nga Abu Dhabi, ndersa Etihad do te mbante degen e saj qe ben mirembajtjen e avioneve. Marreveshja do te kerkonte miratimin e sundimtareve te Emirateve te Bashkuara Arabe. Nese do te bashkoheshin, kompania e perbashket do te mblidhte nje total prej 360.3 miliarde kilometrash te fluturuara ne pasagjere, krahasuar me 320 miliarde te American Airlines. Emirates eshte linja ajrore me e madhe ne bote per destinacione nderkombetare dhe e katerta ne bote per totalin, pas tre linjave amerikane American, Delta dhe United.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist