Zbulohet “FAROUT VG18”, planeti me distancen me te larget nga Dielli!

Written by on 19/12/2018

Eshte roze dhe quhet “FAROUT VG18”, dhe eshte planeti me i vogel dhe deri tani me distancen me te larget nga Dielli, i cili serish i perket sistemit tone diellor.Shume larg nga Dielli dhe 120 here ne distance nga largesia toke-diell, pra tre here me larg se planeti Pluton, i fundit qe kish zbuluar NASA deri perpara zbulimit te FAROUT. Zbuluesit jane tre astronome Amerikane, te cilet kane arritur ta zbulojne planetin fale nje teleskopi japonez Subaru, mbi vullkanin Mauna Kea ne Hawaii. Tre astronomet, Scott Sheppard David Tholen dhe Chad Trujillo kane qene duke eksploruar kufijte e sistemit diellor ne kerkim te nje planeti tjeter, pra te 9-it; kur u ndeshen befasisht me FAROUT, te cilit ende nuk i njihet orbita ekzakte. Per shkak te distances se tij, “FAROUT VG18” i duhen me shume se 1.000 vite per te kryer nje rreth-rrotullim te plote perreth Diellit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist