Ngrini kokat, nje shi meteoresh pritet me 20 dhe 21 dhjetor!

Written by on 19/12/2018

Nje rrebesh i vertete meteoresh pritet te ndriçoje qiellin te enjten me deri ne 120 yje qe bien çdo ore.Shiu i meteoreve apo Geminids, ndodh çdo vit kur toka kalon permes nje mase gjigande mbetjesh te nje objekti te quajtur 3200 Phaeton.Çdo dhjetor, hiri dhe copezat e perhapura nga Phaeton, digjen ndersa ndeshen me atmosferen e tokes duke shkaktuar shiun e yjeve qe bien  shpjegon NASA. Kete vit, fenomeni ka nisur me 4 dhjetor, por kulmi pritet ne 20 dhe 21 dhjetor. Per ta shijuar sa me mire fenomenin, NASA rekomandon qe njerezit te gjejne nje vend te erret dhe te hapur.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist