Zbulohet bleta me e madhe ne bote

Written by on 22/02/2019

Zbulohet bleta me e madhe ne bote

Bleta me e madhe ne bote eshte zbuluar perseri, pas disa dekadash qe
mendonin se kishte humbur. Bleta gjigante, e cila eshte sa gishti i nje te
rrituri u gjet ne nje ishull ne Indonezi.Pas disa ditesh kerkime, ekspertet e
kafsheve te egra gjeten nje blete te vetme te gjalle, te cilen e fotografuan dhe
filmuan.Njihet si “Wallace” pasi u zbulua nga eksploruesi britanik, Alfred
Russel Wallace, i cili e pershkroi ate ne 1858.Shkencetaret gjeten disa
mostra ne vitin 1981, por nuk eshte pare me qe atehere.Ne janar, nje ekip
ndoqi hapat e Wallace ne nje udhetim permes Indonezise ne nje perpjekje
per te gjetur dhe fotografuar bleten.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist