Waymo dhe Jaguar, ne bashkepunim per makina autonome

Written by on 28/03/2018

Waymo dhe Jaguar, ne bashkepunim per makina autonome

Kompania bije e Google, “Waymo” ka njoftuar nje marreveshje mbi 1 miliard dollareshe me prodhuesin e automjeteve “Jaguar” per blerjen e 20 mije fuoristradave qe nuk kane nevoje per drejtues mjeti.Kjo perben nje shtyse te madhe nga kompania qe teston prej vitit 2016 automjete qe vetedrejtohen. Makinat do te perbejne floten e nje sherbimi te ri taksi robotik, i cili pritet te nise me vone gjate vitit.Waymo kerkon te shtoje teknologjine e saj ne automjetet elektrike te Jaguar dhe do te nise menjehere testimet para se te hedhe ne qarkullim fuoristradat. Keto makina do te mund te kryejne 1 milion udhetime ne dite, me potencialin per t’i sherbyer nje komuniteti shume te madh.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist