Venezuela mbulohet nga bora ne maj!

Written by on 13/05/2018

Nje zone e maleve ne Andet e Venezueles veriperendimore eshte mbuluar nga debora, nje ngjarje e pazakonte per kete kohe te vitit. Vendoret kane mbetur te tronditur nga magjia e majit. Banoret e Merides, qytet i epokes koloniale ne malin Pico El Aguila, po festojne boren e rene duke ndare fotografite ne Twitter. Per shkak te lartesise se madhe, zona zakonisht mbulohet me debore gjate muajve korrik dhe gusht.Pika e malit eshte e vendosur me shume se 4.000 metra mbi nivelin e detit, ku temperatura mesatare eshte 5 grade Celsius. Ne kete mal ka nivel te ulet te oksigjenit ne atmosfere, duke e bere ate nje vend relativisht jo-mikprites, krahasuar me kryeqytetin e vendit Karakas, i cili ka temperatura mesatare 23 grade. Shteti i Merides, ne Venezuelen perendimore, eshte pjese e Cordillera de los Andes, zinxhiri me i gjate malor ne bote.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist