“Vejusha e Zeze”, nje lloj tjeter merimange duket me e rrezikshmja ne bote!

Written by on 06/02/2019

“Vejusha e Zeze”, nje lloj tjeter merimange duket me e rrezikshmja ne bote!

 

Nje specie e ngjashme me merimangen e famshme “Black Widow” eshte zbuluar ne Afriken e Jugut dhe ekspertet thone se kjo mund te jete me e madhja e familjes vdekjeprurese arachnide.Pickimi i saj leshon helm njesoj si vejusha e zeze dhe viktimat mund te perfundojne ne spital.E quajtur me emrin “Button Phinda”, merimanga e re mendohet te jeta e para e kesaj specieje e zbuluar ne 27 vjet.Kjo merimange u gjet fillimisht ne vitin 2014, por tani shkencetaret e kane klasifikuar ate si nje specie te re.Megjithese ekspertet pretendojne se mund te jete ‘merimange me e madhe”, ata nuk kane zbuluar detaje te tjera apo emrin shkencor te saj


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist