Se shpejti lopet mund te mbeten gjitaret me te medhenje ne toke

Written by on 21/04/2018

Se shpejti lopet mund te mbeten gjitaret me te medhenje ne toke

Lopet mund te mbeten gjitaret me te medhenj ne toke ne pak shekuj, sipas nje studimi te ri qe ekzaminon zhdukjen e gjitareve te medhenj, ndersa njerezit popullojne çdo cep te globit. Nese tendenca vazhdon, gjitari me i madh mbi toke ne disa qindra vite, mund te jete nje lope e zbutur rreth 900 kg. E kjo do te thote se do te humbasin elefantet, gjirafat dhe hipopotamet. Ne mars, kujtojme qe rinoceranti i bardhe mashkull i fundit ne toke ngordhi ne Kenia. Sidoqofte, raporte te tjera hedhin dyshime mbi reduktimin e vazhdueshem te gjitareve, pjeserisht per shkak te perpjekjeve per te zmbrapsur kercenimet ndaj jetes se eger si ndryshimet klimaterike, humbja e habitateve pyjore, ndotja dhe qytetet ne zgjerim.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist