Nasa ul me sukses sonden “InSight” ne Mars!

Written by on 27/11/2018

Pas gati shtate muaj udhetim nderplanetar, sonda “InSight” e NASA-s u ul sot me sukses mbi siperfaqen e Marsit, pasi i mbijetoi kalimit te rrezikshem te atmosferes se planetit te kuq, konfirmoi NASA qe nga qendra e saj e kontrollit ne Pasadena ne Kaliforni.“Ulja konfirmohet!”, njoftoi kontrolli duke shkaktuar brohoritje te medha dhe kercime nga gezimi te inxhiniereve dhe shkencetareve te NASA-s qe ndodheshin ne sallen e kontrollit.Disa minuta me pas, “InSight” dergoi foton e saj te pare te marre nga siperfaqja e planetit, nje imazh i mjegullt, pa dyshim i erresuar nga reja e pluhurit qe u krijua nga impakti, por ku horizonti eshte i dukshem.Ky mision ka synimin qe te kuptoje perberjen e brendesise se Marsit, qe do te mundesoje te kuptohet se si jane krijuar planetet e gurte, kater miliarde e gjysme vite me pare.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist