Bolonja do te monitorohet me drone!

Written by on 27/11/2018

Autoritetet vendoret ne qytetin Italian, Bolonja do te fillojne nje testim per te perdorur pese drone, ne menyre per te verejtur krimin dhe menaxhuar ngjarjet publike. Sistemi do te perdoret per ngjarje te medha, per sigurine e qytetareve, per abuzime ndertimore ose krime mjedisore nderkohe qe privatesia eshte e garantuar nga ligjet e shtetit. Projekti, i cili do te vihet ne zbatim ne muajin Janar, do te beje Bolonjen qytetin e pare ne Itali qe eksperimenton nje sistem survejimi me shume drone. Kamera e dronit mund te shohe 14 kilometra ne distance gjate dites dhe gjashte kilometra ne nate. Veçoria e sistemit eshte se ai funksionon si multi-kamera, pra me shume drone qe fluturojne ne te njejten kohe.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist