Meksika pergatitet per “Diten e te vdekurve”

Written by on 29/10/2018

Meksika ben pergatitjet e fundit per festimet e “Dites se te vdekurve” apo sic njihet ndryshe Halloween-i meksikan. Kryeqyteti meksikan ka mbajtur si fillim nje parade ne kujtim te emigranteve qe humben jeten ne kufirin mes Meksikes dhe SHBA. “Dita e te vdekurve” eshte nje tradite prehispanike, ne te cilen familjet kujtojne te vdekurit dhe festojne vazhdimesine e jetes. Ngjarja e pervitshme bazohet ne besimin se te vdekurit kthehen nje here ne vit nga bota e pertejme. Festimet zgjasin nga 31 tetori deri me 2 nentor. 1 nentori iu rezervohet femijeve qe kthehen nga jeta e pertejme, ndersa 2 nentori te rriturve. Festimet e “dites se te vdekurve” ne Meksike konsiderohen nje trashegimi kulturore nga UNESCO, e gjate ketyre diteve, turistet e huaj jane te panumert zakonisht.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist