Kur do te ndaloje ndryshimi i ores ne BE?

Written by on 17/09/2018

Bashkimi Evropian do te heqe dore nga ndryshimi dy here ne vit i akrepave te ores, e per kete u ka dhene vendeve anetare kohe deri ne prill te vitit te ardhshem per te vendosur nese duan te qendrojne me oren verore apo ate dimerore.Megjithese nje vendim i shumepritur dhe i votuar nga shume shtetas evropiane ne nje sondazh te pak muajve me pare, ekziston ende frika se Evropa mund te perfshihet nga kaosi i zonave te ndryshme orare. Komisionarja evropiane per Transportin, Violeta Bulc njoftoi se BE-ja do te ndalet se ndryshuari akrepat e ores ne mbare kontinentin ne tetor te vitit 2019. Praktika, e cila synonte te kursente energji qe prej kohes se luftera boterore dhe krizes se naftes se viteve ’70, u be ligj anembane bllokut ne vitin 1996.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist