Kina, tregu me i madh boteror i kinemase!

Written by on 28/05/2018

Kina kaloi Ameriken e Veriut per t’u bere tregu me i madh boteror i kinemase ne tremujorin e pare 2018, ne saje te filmave lokale, sipas shifrave kineze dhe amerikane.Te ardhurat nga shitja e biletave ne Kine arriten ne 2,7 miliarde euro ne periudhen janar-mars. Ne Ameriken e Veriut, te ardhurat nga shitja e biletave arriten ne 2,43 miliarde euro, sipas revistes amerikane “Variety”. Rreth 75% e box-office ne Kine u gjenerua nga filmat kineze. Ne dhjeteshen e pare bejne pjese gjithashtu shtate prodhime lokale, pese prej te cilave ne vendet e para. “Operation Red Sea”, nje film qe pershkruan nje mision anti-pirateri te ushtrise kineze ne Detin e Kuq, ze vendin e pare te klasifikimit. Ai ka mbledhur te ardhura prej 480 milione euro.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist