Futboll, se shpejti ne pankine edhe nje “trajner virtual”

Written by on 02/02/2019

Futboll, se shpejti ne pankine edhe nje “trajner virtual”
Shume shpejt ne pankinen e trajnerit ne futboll do te shtohet edhe “virtual coach” (trajneri virtual), qe eshte nje algoritem qe analizon ne kohe reale sasite e medha te informacionit qe mblidhet nga kamerat qe jane drejtuar nga fusha per t’i dhene trajnerit te dhena te sakta nepermjet te cilave mund te permiresoje modelin e lojes.Madje shume shpejt do te mund te permiresoje edhe eksperiencen e tifozeve ne stadium, duke mundesuar inkuadrimin e lojes me smartfone dhe per ta pare nepermjet realitetit te modifikuar.Ky instrument, i menduar per rrjetin 5G mund te integrohet edhe ne platformat televizive, eshte zhvilluar nga studiuesit e “Math&Sport”, nje kompani e krijuar nga Politekniku i Milanos, qe kane ndihmuar me pare me modelet e tyre matematikore qe kombetarja italiane e volejbollit per femra te fitoje medaljen e argjendte ne boteror.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist