Diamanti blu shitet per nje cmim rekord ne ankand!

Written by on 17/05/2018

Nje diamant i rralle blu qe ka kaluar 300 vitet e fundit ne shtepite mbreterore te Europes eshte shitur ne ankand ne Gjeneve per 6.7 milione dollare.Blue Farnese iu dha si nje dhurate martese Elisabeth Farnese, vajzes se Dukes se Parmes kur u martua me Filipin V te Spanjes ne 1715. Me pas, ai kalonte neper breza duke u zhvendosur nga Spanja ne France, Itali dhe Austri.Diamanti 6.1 karat vjen nga miniera e famshme Golconda e Indise. Oferta fituese, e bere nga nje bleres ende i paidentifikuar, tejkaloi vleresimet para shitjes, te cilat e çmonin xhevahirin midis 3.7 dh 5.3 milione dollare.

 


 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist