Bluja ne dhomen e gjumit relakson dhe ndihmon luften ndaj pagjumesise!

Written by on 13/02/2019

Ngjyrat e ndryshme kane impakt te ndryshem ne trurin e njeriut. Thuhet se e kuqja sjell oreksin dhe njihet si ngjyra e kuzhines. E gjelbra ka nje efekt qetesues dhe dominon dhomat e ndenjes.Po dhoma e gjumit? Blu, e kalter nuk ka rendesi, mjafton te luani me nuancat e bluse.Ky nuk eshte supozim, e thote shkenca.Nje studimi i Travelodge doli ne perfundimin se e kaltra mund te kete nje ndikim real ne cilesine e gjumit.Studiuesit gjeten se nga mijera te anketuar, njerezit qe flinin ne dhoma te lyera me nuancat e bluse ishin me te qete ne pergjithesi, ne krahasim me ata qe flinin ne nje dhome te lyer me nuancat e ngjyrave te tokes.Efekti qetesues i bluse lidhet me receptoret e specializuar te quajtur qeliza ganglion ne pjesen e retines se syve tane, te cilet jane me te ndjeshem ndaj ngjyres blu. Nje tjeter studim shkencor ka dale ne perfundimin se çarçafet e bardhe luftojne stresin, ankthin apo pagjumesine. Mjafton te shtroni ne krevatin tuaj çarçafe te bardhe, te lyeni muret ngjyre te kalter dhe kjo do te ndikoje drejtperdrejte ne psikozen tuaj.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist